Wyspy

i

Autor: Canva Pro

GEOGRAFIA

Prawie 100 nowych wysp w Estonii! Wszystko przez... podnoszenie się gruntu

2024-02-22 21:11

Najnowsza mapa Estonii pokazała, że kraj zyskał na przestrzeni ostatnich lat 95 wysp jednak jego całkowita powierzchnia zmniejszyła się o cztery kilometry kwadratowe - podał dziennik "Postimees".

Linia brzegowa Morza Bałtyckiego wciąż się zmienia. Dlaczego?

Mapa wybrzeża Estonii jest uaktualniania co osiem lat. Najnowsze zdjęcia lotnicze wykonane w 2020 r. pokazały, że liczba wysp na wodach terytorialnych kraju wzrosła z 2222 do 2317.

Linia brzegowa Morza Bałtyckiego ulega ciągłym zmianom. Wpływają na to wypiętrzenie terenu po epoce lodowcowej, w wyniku którego podnosi się powierzchnia gruntu, a także ciągłe procesy erozji i akrecji wybrzeża, które są szczególnie intensywne w czasie sztormów. Dlatego od czasu do czasu trzeba ponownie wyznaczyć linię brzegową" - powiedziała Lea Pauts, kierownik działu danych przestrzennych agencji odpowiedzialnej za sporządzenie mapy.

W wyniku aktualizacji map ustalono także powierzchnię kraju na 45 335 kilometrów kwadratowych.

Estonia jest teraz o 4 kilometry kwadratowe mniejsza niż wskazywały na to poprzednie dane" - oświadczyła Pauts, dodając, że różnicę można wytłumaczyć dokładniejszymi technikami mapowania i lepszymi danymi źródłowymi.

Najpiękniejsze atrakcje wyspy Gozo na Malcie - zobacz zdjęcia. Tu dostaniecie dofinansowanie do urlopu!

Sonda
Obawiasz się skutków zmian klimatycznych?
"Neutralność klimatyczna: troska czy biznes?"