Ministerstwo Sprawiedliwości

i

Autor: Adam Burakowski / East News

Wiadomości

Poznaliśmy kandydatów na stanowisko prokuratora krajowego. Pięć nazwisk spełniło wymagania formalne

2024-02-21 21:17

Wszystkich pięcioro kandydatów, którzy zgłosili swoje kandydatury na stanowisko prokuratora krajowego, spełnia wymagania formalne. Początek rozmów kwalifikacyjnych zaplanowano na poniedziałek, 26 lutego - poinformowało w środę, 21 lutego Ministerstwo Sprawiedliwości.

Poznaliśmy kandydatów na stanowisko prokuratora krajowego

W zeszły piątek upłyną termin zgłaszania kandydatów w konkursie na stanowisko prokuratora krajowego. Jak już wcześniej zapowiadał resort sprawiedliwości, w środę poinformowano o liście zakwalifikowanych do udziału w tym konkursie.

W środowym komunikacie MS przekazano, że wszystkich pięcioro kandydatów, których zgłoszenia wpłynęły do resortu, spełniło wymagania formalne. Tym samym kandydatami na prokuratora krajowego są: zastępca prokuratora krajowego Dariusz Korneluk; prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie, delegowana do Prokuratury Krajowej Katarzyna Kwiatkowska; prokurator okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim Agnieszka Leszczyńska; prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie, delegowany do Prokuratury Krajowej Jacek Skała; prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa–Mokotów Ewa Wrzosek.

Wszyscy wymienieni wyżej kandydaci na prokuratora krajowego przejdą rozmowy kwalifikacyjne, które odbędą się 26 lutego 2024 r. o godz. 10 - poinformowało MS.

Kandydaci przedłożyli również listy poparcia swojej kandydatury podpisane przez co najmniej 50 prokuratorów pozostających w służbie czynnej lub asesorów prokuratury. "Prokuratura Krajowa potwierdziła, że kandydaci posiadają wymagane ogłoszeniem doświadczenie oraz że poparcie zostało udzielone przez prokuratorów pozostających w służbie czynnej lub asesorów prokuratury" - zaznaczyło MS. 

Kto oceni kandydatów na stanowisko prokuratora krajowego?

Kandydatów oceni zespół pod przewodnictwem wiceminister sprawiedliwości Marii Ejchart. Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar do tego zespołu wskazał dwóch doradców społecznych Prokuratora Generalnego - prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego oraz adwokata Radosława Baszuka; dwóch przedstawicieli Krajowej Rady Prokuratorów przy PG - dr Małgorzatę Szeroczyńską i Seweryna Borka oraz dwie osoby "o niekwestionowanym autorytecie w zakresie nauk prawnych lub stosowania prawa" - prof. Ewę Gruzę i Stanisława Iwanickiego. 

W skład zespołu wchodzi także, wskazany przez Krajową Izbę Radców Prawnych radca prawny Zbigniew Tur, a także sekretarz – Anna Chomiuk-Żywalewska z Biura Ministra. 

W poniedziałek Naczelna Rada Adwokacka informowała, że nie wydeleguje swojego przedstawiciela do prac w tym zespole. "Jako samorząd nie możemy brać udziału w pracach zespołu powołanego przez czynnik polityczny jakim jest minister sprawiedliwości" - oceniał prezes NRA Przemysław Rosati. 

12 stycznia br. premier Donald Tusk powierzył obowiązki prokuratora krajowego prok. Jackowi Bilewiczowi. MS informowało wtedy, że minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych". 

Jak podkreśliło wtedy MS, "w efekcie od dnia przekazania powyższego stanowiska Prokuratora Generalnego, a więc od 12 stycznia 2024 r., Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego". 

Z taką wykładnią nie zgodził się prok. Barski, który skierował skargę konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów na podstawie których został odsunięty z funkcji. 

Jeszcze w styczniu minister Bodnar informował, że prok. Bilewicz ma sprawować funkcję przez dwa miesiące - po to, żeby "w tym czasie przeprowadzić otwarty konkurs". Prok. Bilewicz zapowiadał zaś, że nie będzie startować w konkursie. Jak wskazywał dotychczas w prokuraturze zajmował się współpracą międzynarodową i chciałby to kontynuować.

W Katowicach powstało najpiękniejsze ministerstwo na świecie. Politycy nie mają tam wstępu

Zwłoki dwojga małych dzieci w mieszkaniu. Prokurator potwierdza: Morderstwo!