Potężny wzrost cen paliw w Polsce. Za litr benzyny trzeba płacić już prawie 6 złotych!

i

Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Potężny wzrost cen paliw w Polsce. Za litr benzyny trzeba płacić już prawie 6 złotych!

2021-06-30 11:44

Litr benzyny za prawie 6 złotych? Tak wysokich cen paliw w Polsce na początku wakacji nie było od... 2014 roku. Kierowcy nie kryją wściekłości. Letnie wyjazdy Polaków kosztują w tym roku dużo więcej. Gdzie jest najdrożej, a gdzie najtaniej? I z czego wynika taki wzrost cen? Dowiecie się z naszego artykułu.

Rekordowe ceny paliw w Polsce stają się faktem. Na początku wakacji 2014 roku mamy najdroższe paliwa w okresie letnim od... 2014 roku. Na niektórych stacjach benzynowych cena za litr paliw sięga już nawet 6 złotych! Tak źle jeszcze nie było.

Według danych z końcówki czerwca 2021 roku średnia cen paliw w Polsce wynosi 5,38 zł dla benzyny 95-oktanowej.

- To są ceny nie widziane od dawna. Wiążą się one z tym, co dzieje się na rynku międzynarodowym. Jest duży optymizm na rynku i coraz większe zapotrzebowanie na ropę. Dlatego też mamy coraz wyższe ceny. Jedna baryłka ropy naftowej na rynkach międzynarodowych przekroczyła cenę 75 dolarów - zwracają uwagę eksperci z portalu e-petrol.pl.

Na świecie dominuje optymizm związany z końcem pandemii i dlatego właśnie ropa drożeje. Nie bez znaczenia jest też fakt, że jednym z głównych producentów ropy naftowej na świecie jest Iran, na którym wciąż ciążą sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone. Ten stan rzeczy na pewno w najbliższym czasie się nie zmieni, bo wybory w tym kraju niedawno wygrał przeciwny polityce amerykańskiej Ebrahim Raisi.

Prognozy cen paliw na początku wakacji 2021

Czy w kolejnych tygodniach i miesiącach ceny paliw w Polsce będą rosnąć? Eksperci nie mają wątpliwości, że tak właśnie się stanie. Do końca wakacji średnia cen paliw ma jeszcze wzrosnąć o około 10 groszy za litr.

- Początek letnich wyjazdów spowoduje zapewne zwiększenie konsumpcji paliwowej, a to zawsze jest argument za wyższą ceną na stacjach - prognozują specjaliści z portalu e-petrol.pl.

W których województwach paliwo jest najdroższe, a w których najtańsze?

Według najnowszych danych dotyczących średnich cen detalicznych paliwa w poszczególnych województwach najwięcej za litr PB95 musimy zapłacić w woj. podlaskim (5.32), a najmniej w woj. lubuskim i wielkopolski (5.15). Jeśli chodzi o olej napędowy to średnio najwyższe ceny tego paliwa mamy również w woj. podlaskim (5.27), a najniższe ponownie w woj. lubuskim (5.10).

Autogaz jest obecnie najdroższy na Mazowszu, a najtańszy w woj. pomorskim i wielkopolskim.

Sedno Sprawy - Zbigniew Girzyński