Flaga Polski

i

Autor: Pixabay

Polska flaga nie będzie już biało-czerwona!? Do wymiany także godło! Rząd planuje zmiany

Rząd chce zmienić wygląd godła państwowego do końca tego roku! Zmianie ulegną także barwy narodowe!? Do końca roku rząd planuje przedstawić projekt ustawy mówiącej o symbolach narodowych. Pomysł zmian pojawił się już kilka lat temu, ponieważ obowiązujące prawo uważane jest za przestarzałe.

HERB MA BYĆ WSZĘDZIE TAKI SAM

Jak informuje Rzeczpospolita, rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotowuję projekt który będzie mówił o ujednoliceniu symboli narodowych. Resort ma przedstawić jednolite wersje m.in. plików graficznych. Obecnie obowiązująca uchwała jest przestarzała i obowiązuje od 1980 roku. Efekt jest taki, iż co kraj to obyczaj i poszczególne urzędy prezentują w swoich budynkach inne wersje godła. Zmiany godła mają być zgodne z heraldyką - wcześniej mówiono choćby o zabarwieniu na złoto wyłącznie szponów, a nie nóg do linii upierzenia. Kolejnym częstym błędem który możemy spotkać jest brak prześwitów w koronie orła. Wszystkie to opisy, jak ma wyglądać herb mają być opisane w ustawie, która do końca roku ma trafić pod konsultacje społeczne. W ustawie chodzi o to, aby godło było wszędzie jednakowe, a nie jak ma to miejsce obecnie.

Sedno Sprawy - Jarosław Gowin

Nie biało-czerwona a biało-karmazynowa

Zmiany mają dotyczyć także flagi narodowej. I tutaj zmiana jest w zasadzie pewna. Powód jest jeden  - w zasadzie nikt nie wie jaki odcień czerwonego pojawia się na polskiej fladze. Według "Rzeczpospolitej" oficjalna wytyczna będzie mówić o kolorze białym i karmazynowym. Jak zapowiada rząd, zmiany są potrzebne ponieważ w ustawie podano współrzędne barw w systemie CIELUV, a system ten jest nieużywany obecnie przez grafików. W ostatnich latach odcień ten często był podobny do karmazynu i takim ma się oficjalnie stać. Eksperci jednak nie są zgodni i cześć z nich opowiada się za cynobrem.

Poza tym w ustawie ma znaleźć się jeszcze kilka zmian. Urzędy państwowe prawdopodobnie zostaną zobowiązane do używania flagi z herbem, powstaną też oficjalne partytury hymnu na składy orkiestrowe. Powróci ponadto Chorągiew Rzeczypospolitej, używana przez prezydenta.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to

Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?