Pogrzeb Elżbiety II na zdjęciach. Tak żegnano królową [ZDJĘCIA]

2022-09-19 18:57

W poniedziałek, 19 września odbył się pogrzeb zmarłej 11 dni wcześniej Elżbiety II. Po godzinie 11.00 trumna z ciałem królowej wyrusza w trasę, której koniec zaplanowano w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. W ostatniej drodze, Elżbiecie II towarzyszyły setki tysięcy wiernych.

W poniedziałek około godziny 7.30 drzwi Westminster Hall w izbie parlamentu, gdzie leżała trumna z ciałem królowej Elżbiety II, zamknęły się dla publiczności. Przed godziną 12.00 królewski orszak wyruszył z pałacu westminsterskiego do opactwa westminsterskiego. Powóz wiózł ze sobą trumnę królowej. Członkowie rodziny królewskiej, w tym król Karol III i książę William, podążali za karetą.

Chwilę później, trumna z ciałem Elżbiety II dotarła do bram opactwa westminsterskiego, gdzie w samo południe rozpoczęto ceremonię prowadzoną przez dziekana Westminsteru Davida Hoyle'a. W niej znalazł się czas na odczyty i modlitwy przywódców politycznych i religijnych, w tym nowej premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.

Stracił prawo jazdy w 18 sekund. Za ten numer dostał 29 punktów karnych

Pogrzeb Elżbiety II. Ostatnia trasa królowej do Windsoru

Popołudniu pogrzeb zakończył się hymnem narodowym Wielkiej Brytanii ("God Save the King") oraz lamentem królowej w wykonaniu pipera, czyli osoby grającej na dudach. Trumna przeszła w kolejnej procesji ulicami Londynu. 

Ciało Elżbiety II dotarło do Wellington Arch w Londynie, gdzie zostało załadowane do karawanu. Stąd rodzina królewska wyruszyła do zamku Windsor. Chwilę po godzinie 17.00 w kaplicy św. Jerzego rozpoczęło się nabożeństwo żałobne, prowadzone przez dziekana Windsoru i zakończone błogosławieństwem arcybiskupa Canterbury.

O godzinie 20.30 królowa Elżbieta II zostanie złożona na spoczynek podczas prywatnej ceremonii w King George VI Memorial Chapel na zamku Windsor. Zostanie pochowana razem ze swoim zmarłym mężem, księciem Filipem.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze