Pogrzeb Elżbiety II na zdjęciach. Tak żegnano królową [ZDJĘCIA]

2022-09-19 18:57

W poniedziałek, 19 września odbył się pogrzeb zmarłej 11 dni wcześniej Elżbiety II. Po godzinie 11.00 trumna z ciałem królowej wyrusza w trasę, której koniec zaplanowano w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. W ostatniej drodze, Elżbiecie II towarzyszyły setki tysięcy wiernych.

W poniedziałek około godziny 7.30 drzwi Westminster Hall w izbie parlamentu, gdzie leżała trumna z ciałem królowej Elżbiety II, zamknęły się dla publiczności. Przed godziną 12.00 królewski orszak wyruszył z pałacu westminsterskiego do opactwa westminsterskiego. Powóz wiózł ze sobą trumnę królowej. Członkowie rodziny królewskiej, w tym król Karol III i książę William, podążali za karetą.

Chwilę później, trumna z ciałem Elżbiety II dotarła do bram opactwa westminsterskiego, gdzie w samo południe rozpoczęto ceremonię prowadzoną przez dziekana Westminsteru Davida Hoyle'a. W niej znalazł się czas na odczyty i modlitwy przywódców politycznych i religijnych, w tym nowej premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.

Stracił prawo jazdy w 18 sekund. Za ten numer dostał 29 punktów karnych

Pogrzeb Elżbiety II. Ostatnia trasa królowej do Windsoru

Popołudniu pogrzeb zakończył się hymnem narodowym Wielkiej Brytanii ("God Save the King") oraz lamentem królowej w wykonaniu pipera, czyli osoby grającej na dudach. Trumna przeszła w kolejnej procesji ulicami Londynu. 

Ciało Elżbiety II dotarło do Wellington Arch w Londynie, gdzie zostało załadowane do karawanu. Stąd rodzina królewska wyruszyła do zamku Windsor. Chwilę po godzinie 17.00 w kaplicy św. Jerzego rozpoczęło się nabożeństwo żałobne, prowadzone przez dziekana Windsoru i zakończone błogosławieństwem arcybiskupa Canterbury.

O godzinie 20.30 królowa Elżbieta II zostanie złożona na spoczynek podczas prywatnej ceremonii w King George VI Memorial Chapel na zamku Windsor. Zostanie pochowana razem ze swoim zmarłym mężem, księciem Filipem.