Jaki produkt śniadaniowy podrożeje?

i

Autor: Canva Jaki produkt śniadaniowy podrożeje?

PODWYŻKI Jaki popularny składnik śniadania będzie nas słono kosztował?

2021-10-04 13:53

Niestety nie tylko chleb i paliwo drożeje. Zmiany cen codziennych produktów spożywczych odczuwamy coraz mocniej podczas zakupów. Już niedługo jeden z popularnych składników naszych śniadań może stać się towarem luksusowym, bo jest go coraz mniej i jest coraz droższy. Sprawdź, który produkt podrożeje o 15 procent.

Bez jaj… ile za te jajka?

Według prognoz Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, w ostatnich miesiącach tego roku jaja nadal będą drożały. Podwyżka cen jaj związana jest z kilkoma czynnikami. Ogniska ptasiej grypy w Polsce mocno przetrzebiły ptactwo na farmach. W całej Polsce w wyniku wykrycia tej zarazy trzeba było wybić ponad pół miliona sztuk drobiu. Odbudowanie zdziesiątkowanych stad trwa minimum pół roku, co generuje dodatkowe koszty dla hodowców. Hodowla zwierząt stała się coraz droższa, także ze względu na ciągłe podwyżki kosztów produkcyjnych, tj. energii, materiałów budowlanych, wywozu śmieci czy paszy. Hodowcy muszą podnosić ceny końcowego produktu, by móc utrzymać się na rynku.

Ile zapłacimy za jajka pod koniec roku?

Warto przypomnieć, że już na przełomie stycznia i lutego ceny jaj skoczyły o 18-20 procent wstępne prognozy zapowiadają, że do końca roku cena jaj może wzrosnąć o kolejne 15 procent. Już teraz średnio za 10 jaj z chowu klatkowego płacimy ok. 6 zł za te ekologiczne 12 zł. Prognozowany 15 procentowy wzrost cen oznacza, że pod koniec roku zapłacimy za jajka najgorszej jakości około 7 zł! Warto przypomnieć, że 2019 roku za jajka takiej jakości płaciliśmy średnio ok. 4 zł.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Adam Bodnar: PiS łamie prawa człowieka