Plastikowe butelki będą zwrotne! Ile wynosi kaucja? Od kiedy system kaucyjny w Polsce?

2021-03-15 20:54
Plastikowe butelki będą zwrotne. Wkrótce system kaucyjny w Polsce
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Plastikowe butelki będą zwrotne. Wkrótce system kaucyjny w Polsce

Plastikowe butelki będą zwrotne! Już wkrótce Polska ma stać się kolejnym krajem Unii Europejskiej, gdzie powstanie system kaucji na plastikowe butelki. Działa on już w 10 krajach wspólnoty. Producenci są gotowi na wprowadzenie takiego systemu - gonią nas unijne przepisy.

Plastikowe butelki będą zwrotne. Polska doczeka się systemu kaucji za opakowania o pojemności do trzech litrów. Do listy mogą dołączyć też szklane butelki, puszki czy kartony po napojach.

- Planuje się, że za wdrożenie i obsługę systemu będą odpowiedzialni przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach objętych kaucją. Wykorzystanie automatów do zbiórki opakowań objętych kaucją zapewne nie będzie obowiązkowe. To od decyzji przedsiębiorców będzie zależało czy i w jakiej liczbie wykorzystają automaty w ramach tworzonego przez nich systemu kaucyjnego - mówi rzecznik ministerstwa klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.

Kaucja za plastikową butelkę. Ile wynosi?

Według Polskiej Federacji Producentów Żywności taka kaucja powinna wynosić co najmniej 50 gr za butelkę - mówi dyrektor Federacji, Andrzej Gantner.

- Mniejsze kwoty po pierwsze, nie motywowałyby do oddania tego opakowania, a z drugiej strony, system nie mógłby funkcjonować przy tak niskiej kaucji. Te wyliczenia dotyczą równej kaucji na wszystkie rodzaje opakowań, które by w system wchodziły. Mówimy o butelce PET i o puszce - dodaje Gantner.

Kaucja za plastikową butelkę: Od kiedy w Polsce?

Producenci już w minionym roku zapowiedzieli, że są gotowi stworzyć system odbioru opakowań. Na razie trudno mówić o konkretnych terminach. Pionierem jest Szwecja, która wprowadziła go w 1984 r.​

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Śmieciowe absurdy. Wiesz jak segregować odpady?

Pytanie 1 z 10
Gdzie wyrzucić karton po mleku?
Nielegalna wycinka drzew w Parku Steffensów w Gdańku
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze