Plastikowe butelki będą zwrotne. Wkrótce system kaucyjny w Polsce

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Plastikowe butelki będą zwrotne. Wkrótce system kaucyjny w Polsce

Plastikowe butelki będą zwrotne! Ile wynosi kaucja? Od kiedy system kaucyjny w Polsce?

2021-03-15 20:54

Plastikowe butelki będą zwrotne! Już wkrótce Polska ma stać się kolejnym krajem Unii Europejskiej, gdzie powstanie system kaucji na plastikowe butelki. Działa on już w 10 krajach wspólnoty. Producenci są gotowi na wprowadzenie takiego systemu - gonią nas unijne przepisy.

Plastikowe butelki będą zwrotne. Polska doczeka się systemu kaucji za opakowania o pojemności do trzech litrów. Do listy mogą dołączyć też szklane butelki, puszki czy kartony po napojach.

- Planuje się, że za wdrożenie i obsługę systemu będą odpowiedzialni przedsiębiorcy wprowadzający produkty w opakowaniach objętych kaucją. Wykorzystanie automatów do zbiórki opakowań objętych kaucją zapewne nie będzie obowiązkowe. To od decyzji przedsiębiorców będzie zależało czy i w jakiej liczbie wykorzystają automaty w ramach tworzonego przez nich systemu kaucyjnego - mówi rzecznik ministerstwa klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.

Kaucja za plastikową butelkę. Ile wynosi?

Według Polskiej Federacji Producentów Żywności taka kaucja powinna wynosić co najmniej 50 gr za butelkę - mówi dyrektor Federacji, Andrzej Gantner.

- Mniejsze kwoty po pierwsze, nie motywowałyby do oddania tego opakowania, a z drugiej strony, system nie mógłby funkcjonować przy tak niskiej kaucji. Te wyliczenia dotyczą równej kaucji na wszystkie rodzaje opakowań, które by w system wchodziły. Mówimy o butelce PET i o puszce - dodaje Gantner.

Kaucja za plastikową butelkę: Od kiedy w Polsce?

Producenci już w minionym roku zapowiedzieli, że są gotowi stworzyć system odbioru opakowań. Na razie trudno mówić o konkretnych terminach. Pionierem jest Szwecja, która wprowadziła go w 1984 r.​

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Śmieciowe absurdy. Wiesz jak segregować odpady?

Pytanie 1 z 10
Gdzie wyrzucić karton po mleku?
Nielegalna wycinka drzew w Parku Steffensów w Gdańku