Pierwsze na świecie zakażenie człowieka ptasią grypą H10N3. Czy powinniśmy się obawiać?

i

Autor: pixabay.com Pierwsze na świecie zakażenie człowieka ptasią grypą H10N3. Czy powinniśmy się obawiać?

Pierwsze na świecie zakażenie człowieka ptasią grypą H10N3. Czy są powody do obaw?

2021-06-01 9:35

Potwierdzono PIERWSZY NA ŚWIECIE przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy H10N3. Poinformowała o tym we wtorek (1 czerwca) chińska komisja zdrowia. Czy istnieje ryzyko szerzenia się patogenu wśród ludzi na dużą skalę? Szczegóły w materiale poniżej.

Infekcję wykryto u 41-letniego mężczyzny w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin. 23 kwietnia pojawiła się u niego gorączka i inne objawy, a pięć dni później z powodu pogarszającego się stanu zdrowia został przyjęty do szpitala. 28 maja badania potwierdziły zakażenie wirusem H10N3 – napisano w komunikacie komisji.

Chińscy eksperci oceniają, że mężczyzna zaraził się od drobiu, a wirus nie jest w stanie na dużą skalę atakować ludzi. Odmiana H10N3 charakteryzuje się stosunkowo niską chorobotwórczością wśród ptaków – przekazała komisja, zaznaczając, że nigdy wcześniej nie wykryto zakażenia tą odmianą u człowieka.

Stan pacjenta z Jiangsu ustabilizował się i obecnie spełnia on zasadniczo kryteria, by być wypisanym ze szpitala. W ramach dochodzenia epidemiologicznego obserwacji poddano osoby z jego otoczenia, ale u żadnej z nich nie stwierdzono zakażenia.

Raport z anteny 31.05, godz.10

Na chińskich fermach drobiu obecnych jest wiele odmian wirusa grypy ptaków i czasami dochodzi do sporadycznych zakażeń wśród ludzi, zazwyczaj pracowników ferm. Nie odnotowano jednak infekcji na dużą skalę od lat 2016-2017, gdy wariant H7N9 spowodował śmierć około 300 osób.