Żółty pył na samochodach i oknach. Co to jest i jak pozbyć się go z auta?

i

Autor: pexels.com/ zdjęcie ilustracyjne Żółty pył na samochodach i oknach. Co to jest i jak pozbyć się go z auta?

Żółty pył na samochodach i oknach. Co to jest? Jak się go pozbyć?

2021-06-08 7:18

Żółty pył pokrył samochody, okna naszych mieszkań i parapety. Skąd się wziął? Czym jest żółty pyłek, kto powinien się go obawiać i jak pozbyć się go z karoserii naszych aut? Odpowiedzi na te pytania co roku szuka wiele osób. Wszystkie znajdziesz w materiale poniżej.

Spis treści

  1. Żółty pył. Co to jest i skąd się bierze?
  2. Żółty pył na samochodach i oknach. Jak się go pozbyć?
  3. Żółty pył może powodować alergie
Raport z anteny 28.05, godz.10

W ostatnich dniach można zaobserwować nalot w postaci żółtego pyłu, który osadza się dosłownie wszędzie. Szczególnie uciążliwy może być na karoseriach naszych samochodów, dopiero co umytych oknach w mieszkaniu czy wystawionym na świeże powietrze praniu. Żółty pył daje się we znaki również alergikom. Skąd się bierze, co to jest i jak sobie z nim poradzić?

Żółty pył. Co to jest i skąd się bierze?

Żółty pył nie ma nic wspólnego z piaskiem znad Sahary czy kwaśnym deszczem. Jest to zwyczajny pyłek z drzew iglastych - zwłaszcza z sosny. Pojawia się co roku z początkiem maja, a ustaje mniej więcej w połowie czerwca. W tym czasie wszystko wokół jest pokryte żółtym osadem. Jak się go pozbyć?

Żółty pył na samochodach i oknach. Jak się go pozbyć?

W przypadku karoserii samochodowych najlepszym sposobem na pozbycie się żółtego pyłu będzie regularne mycie auta wodą w myjni bezdotykowej. Nie powinniśmy przecierać auta na sucho szmatką czy też ręką, żeby nie zarysować auta. W przypadku okien i parapetów warto poczekać, aż sosny przestaną pylić i dopiero wtedy zabrać się za porządki.

Mały alergik: alergia na pyłki drzew. Posłuchaj o objawach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Żółty pył może powodować alergie

Choć żółty pył nie jest szkodliwy, niektóre osoby może uczulać. Szczególnie podatni na niego są typowi alergicy. Wdychanie pyłku z sosny w nadmiarze może powodować podrażnienie błon śluzowych nosa, co prowadzi do kataru. Możliwe jest także łzawienie oczu. Osoby uczulone na pyłek sosny powinny ograniczyć wychodzenie na zewnątrz, a po powrocie z domu zmienić ubranie, przemyć oczy, twarz i włosy.