Paszporty covidowe

i

Autor: Pexels Paszporty covidowe

Paszporty covidowe wchodzą w życie. Jest konkretna data

2021-04-12 8:52

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” Unia Europejska podała konkretną datę wprowadzenia tzw. paszportów covidowych, które mają ułatwić nie tylko podróżowanie, ale też korzystanie z kin czy stadionów. Polska też uczestniczy w procesie, który doprowadzi do wprowadzenia w zakładanym terminie zaświadczeń cyfrowych.

Kiedy paszporty covidowe?

Według "Rzeczpospolitej" Unia Europejska chce wprowadzić tzw. paszporty covidowe dla swoich obywateli jeszcze przed wakacjami. Padła nawet konkretna data – 25 czerwca. Paszporty mają umożliwić swobodniejsze podróżowanie osobom zdrowym.

"Na szybkim stworzeniu takiego dokumentu zależy przede wszystkim tym krajom, w których turystyka stanowi ważną gałąź gospodarki. To głównie Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria czy Turcja. Z 'paszportem covidowym' są wiązane znacznie większe nadzieje niż tylko swobodne podróżowanie. Tak jak w Izraelu czy Nowym Jorku również w Polsce taki dokument mógłby otwierać zaszczepionym wejścia do kin, teatru, na stadiony, co miałoby ogromne znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i ożywienia gospodarki" – czytamy w "Rz".

Paszporty covidowe dla Polaków?

25 czerwca obywatele Unii Europejskiej będą mogli korzystać już z paszportów covidowych. Czy polski rząd wyrobi się z przygotowaniem takich certyfikatów dla zaszczepionych Polaków?

"Jesteśmy gotowi wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenia Komisji Europejskiej – mówi, cytowany przez "Rz" wysokiej rangi urzędnik z kancelarii premiera.

Paszporty covidowe będą miały cyfrową formę, ale to poszczególne państwa zdecydują, jakie dane o swoich obywatelach będą w nich udostępniać.

Raport z anteny 09.04, godz.10
Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE