koronawirus, covid, pandemia

i

Autor: pexels

Ekspert: pandemia koronawirusa dobiega końca. Teraz przejdziemy w fazę endemii?

2022-02-08 11:40

Czy pandemia koronawirusa, która na świecie trwa już od dwóch lat zmierza ku końcowi? Tak twierdzi jeden z włoskich ekspertów. - Pandemia dobiega końca - ocenił immunolog z Mediolanu, doradca rządu Włoch Sergio Abrignani. Jego zdaniem raczej nie pojawi się jeszcze bardziej zjadliwy wariant koronawirusa, za to przejdziemy w stan endemii. Czym ona jest?

Ekspert: pandemia koronawirusa dobiega końca. Teraz przejdziemy w fazę endemii?

Można zacząć marzyć o „odzyskaniu naszej wolności utraconej w ostatnich dwóch latach” - stwierdził profesor Abrignani w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera”.

Immunolog z mediolańskiego uniwersytetu zwrócił uwagę, że zarówno wariant Omikron, jaki i jego podwariant BA.2, zwany we Włoszech Omikronem 2, są mniej niebezpieczne od Delty dla osób zaszczepionych dwiema lub trzema dawkami.

Trudno sobie wyobrazić, aby pojawił się bardziej zakaźny wariant - oświadczył.

Naukowcy odtwarzają dawny lek przeciwepidemiczny

Abrignani wyraził nadzieję, że wirus stanie się endemiczny. Podkreślił, że wśród Włochów jest już wysoki poziom odporności, osiągniętej dzięki szczepieniom i przebyciu zakażenia.

W ten sposób dochodzi się do endemii - wyjaśnił zaznaczając, że wirus wtedy nie znika, ale krąży, wywołując ograniczoną liczbę zakażeń.

Zdaniem eksperta obecnie czwarta dawka szczepionki nie jest potrzebna.

Włochy mają za sobą czwartą falę pandemii, a liczba nowych zakażeń codziennie spada. Od piątku nie będzie już obowiązywał nakaz noszenia maseczek na zewnątrz.

Endemia - czym jest?

Czym jest endemia? W przypadku koronawirusa nie oznacza, że on całkowicie zniknie i ludzie przestaną chorować. Zapanuje za to stan, w którym liczba zakażeń COVID utrzymywać się będzie na podobnym poziomie. Pomóc mają w tym właśnie szczepionki.

Nie tylko Włosi zwiastują nastanie endemii. Wcześniej o takiej sytuacji mówiły też inne kraje, które szczyt piątej fali mają za sobą. Mowa tu m.in. o Danii czy Wielkiej Brytanii.

Kiedy endemia w Polsce? Póki co, w naszym kraju wciąż utrzymuje się wysoki wskaźnik nowych zakażeń COVID, który spowodowany jest wariantem Omikron. Liczba w pełni zaszczepionych Polaków wynosi 21,8 mln. Poprawy sytuacji może zapewne spodziewać się bliżej wiosny.