Spadająca gwiazda

i

Autor: pixabay.com Spadająca gwiazda

ORIONIDY 2021 - kiedy kolejna noc spadających gwiazd w październiku?

2021-10-11 15:11

W październiku 2021 będziemy mieli już drugą okazję do podziwiania niesamowitych zjawisk na nocnym niebie! W tym miesiącu przypada maksimum meteorów z roju Orionidów. Z naszego artykułu dowiecie się, kiedy wypada noc spadających gwiazd.

Orionidy 2021 - kiedy jest noc spadających gwiazd w październiku? Takie pytanie mogą sobie zadawać wszystkie osoby zainteresowane obserwacjami nocnego nieba. Październikowa noc spadających gwiazd to już druga w tym miesiącu okazja do podziwiania meteorów przemykających na tle gwiazd. Dokładnie 8 października przypadało bowiem maksimum roju Drakonidów. Orionidy to rój meteorów związany z kometą Halleya. Jego obserwacja jest bardzo wygodna, gdyż wzmożony ruch meteorów trwa aż pięć dni. Najwięcej obiektów na godzinę (ZHR) można jednak zaobserwować w dzień maksimum. Kiedy wypada deszcz meteorów z roju Orionidów i jak go oglądać? O tym w dalszej części artykułu.

Potyczka jelenia z wilkiem. Nadleśnictwo Szczytno opublikowało wyjątkowe nagranie

Orionidy 2021 - data nocy spadających gwiazd w październiku

Kiedy wypada maksimum roju Orionidów? Data to 21 października. W tym roku będzie to środa. Tego dnia zauważyć będzie można od 20 do 30 obiektów w ciągu godziny.

Jak oglądać Orionidy?

Radiant, czyli miejsce, z którego meteory zdają się wylatywać, znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt. Rój jest wygodny do obserwacji, a w naszych szerokościach geograficznych spoglądać w nocne niebo możemy już od godziny 19. Warto jednak poczekać do późnej nocy, około 3:00, kiedy to radiant znajduje się najwyżej. Na obserwację najlepiej wybrać miejsce z dala od świateł miasta. Warto też rozejrzeć się za wzniesieniami terenu, które zapewnią lepszy widok. Planując obserwacje Drakonidów, nie zapomnijcie o ciepłych ubraniach. Październikowe noce są bardzo zimne.