Oppenheimer

i

Autor: Oppenheimer Movie

Film

Wielki sukces Oppenheimera na gali rozdania nagród Amerykańskiej Gildii Aktorów

2024-02-25 7:14

Podczas 30. ceremonii wręczenia nagród Amerykańskiej Gildii Aktorów (Screen Actors Guild – SAG), największy sukces odniósł film Christophera Nolana „Oppenheimer”. Zwyciężył w kategoriach najlepszy filmowy zespół aktorski i najlepszy aktor w roli głównej oraz drugoplanowej.

„Oppenheimer” triumfuje na gali rozdania nagród Amerykańskiej Gildii Aktorów

Sobotnia gala SAG odbyła się w Shrine Auditorium & Expo Hall w Los Angeles. Odniesione tam sukcesy stanowią na ogół, choć nie zawsze, dobry prognostyk na powodzenie w późniejszej rozgrywce oscarowej.

Najlepszym aktorem pierwszoplanowym uznano Cilliana Murphy’ego za kreację, w „Oppenheimerze”. Także występujący w tym filmie Robert Downey Jr wyszedł zwycięsko w potyczce o nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Najlepszą aktorką w roli głównej obwołano Lily Gladstone. Wystąpiła ona w filmie Martina Scorsese „Czas krwawego księżyca”. Zdaniem krytyków rozgrywka o prymat w żadnej innej kategorii nie była tak wyrównana. Największą rywalką Gladstone była Emma Stone grająca w „Poor Things” Yorgosa Lanthimosa.

Najlepszą aktorką w roli drugoplanowej okazała się Da'Vine Joy Randolph wystęująca w „The Holdovers” Alexandra Payne.

„Każdemu aktorowi, który wciąż czeka na swoją szansę, powiem: Twoje życie może zmienić się w ciągu jednego dnia. To nie jest kwestia +czy+, ale +kiedy+” – powiedziała podczas ceremonii Randolph.

SAG przyznał swoje trofeum także najlepszemu zespołowi kaskaderskiemu. Otrzymali ją wykonawcy „Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One” zrealizowanego przez Christophera McQuarrie.

Gala w Los Angeles obejmowała także wyróżnienia dla twórców seriali i filmów telewizyjnych. Najwięcej nagród zgromadził „The Bear”. Otrzymali je najlepsza aktorka w serialu komediowym Ayo Edebiri, najlepszy aktor w serialu komediowym Jeremy Allen White oraz najlepszy zespół aktorski w serialu komediowym.

Po dwie nagrody dostali twórcy „The Last of Us” - najlepszy aktor w serialu dramatycznym Pedro Pascal i najlepszy zespół kaskaderski w serialu komediowym lub dramatycznym, a także najlepsza aktorka w filmie telewizyjnym lub serialu limitowanym Ali Wong oraz najlepszy aktor w filmie telewizyjnym lub serialu limitowanym Steven Yeun.

Elizabeth Debicki z „The Crown” została najlepszą aktorką w serialu dramatycznym. Najlepszym zespołem aktorskim w serialu dramatycznym uznano artystów z „Succession”.

Słynną aktorkę, piosenkarkę, reżyserkę i producentkę filmową Barbrę Streisand uhonorowano nagrodą SAG za całokształt twórczości w uznaniu jej bogatej kariery i pracy humanitarnej.

Sobotnia ceremonia wręczenia nagród Screen Actors Guild Awards, transmitowana była po raz pierwszy na żywo w serwisie Netflix.

To najbogatsi reżyserzy filmowi na świecie

"Sami swoi. Początek". Całkiem nowi Kargul i Pawlak! W obsadzie wyczekiwanego filmu cała plejada gwiazd!