Opaska na rękę

i

Autor: unsplash.com

OPASKI NA RĘKĘ dla zaszczepionych. Bez nich nie zrobią zakupów w sklepie!

2021-12-10 8:44

Bez opaski na rękę nie zrobią zakupów! Sprzedawcy detaliczni w Niemczech chcą, by w całym kraju wprowadzić rozwiązanie w postaci "opaski na rękę" dla klientów sklepów. Ma to ułatwić kontrole 2G. W myśl tej zasady - do sklepów dostęp mają wyłącznie osoby, które zostały zaszczepione na COVID-19 albo wyleczone.

- Obecnie istnieje (...) zamieszanie w przepisach dotyczących kontroli 2G w handlu detalicznym (...). To pilnie wymaga ujednolicenia - powiedział w środę agencji prasowej DPA dyrektor generalny Niemieckiego Stowarzyszenia Handlu Detalicznego (HDE) Stefan Genth.

Dzięki "rozwiązaniu z opaską na rękę" (Baendchenloesung), stosowanemu już np. w Moguncji, każdy klient jest tylko raz sprawdzany pod kątem 2G, a następnie otrzymuje opaskę na rękę, z którą ma dostęp do wszystkich sklepów w danym dniu.

- Byłaby to wielka ulga dla handlu - podkreślił Genth. - Sprawdzanie każdego klienta w każdym sklepie wymaga znacznego wysiłku i prowadzi do tworzenia kolejek przed drzwiami sklepów. Dlatego z punktu widzenia handlu dobrze byłoby rozszerzyć rozwiązanie w postaci opaski na rękę obowiązujące w niektórych krajach związkowych na całe terytorium federalne. Sektor detaliczny pilnie potrzebuje wsparcia w zakresie niezbędnych kontroli 2G, gdyż w tym momencie firmy przejęły zadania państwa. W związku z tym, albo gminy powinny zapewnić wsparcie, albo wkłady finansowe powinny być wypłacane zainteresowanym podmiotom gospodarczym.

Zdaniem szefa HDE rozporządzenie 2G w handlu detalicznym powinno jednak zostać zniesione, ponieważ nie przyczynia się do walki z pandemią. Zakupy robione w maseczkach i z przestrzeganiem zasad higienicznych zapewniają - jego zdaniem - wystarczające bezpieczeństwo.

Sklepy spożywcze, drogerie i apteki są wyłączone z tego przepisu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Mikołajkowy tramwaj w Łodzi.