OGROMNY wzrost pożyczek w kwietniu. Polacy wpadają w długi? Liczby mówią same za siebie

2022-05-25 11:23
Pieniądze - zdjęcie poglądowe
Autor: pixabay.com

W kwietniu firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 271,5 tys. nowych pożyczek na wartość 687 mln zł - podało we wtorek Biuro Informacji Kredytowej. W porównaniu z kwietniem 2021 r. udzielono o 31 proc. więcej pożyczek, wyższa była też ich łączna wartość - o 41 proc.

Jak poinformowano, średnia wartość nowo udzielonej w kwietniu br. pożyczki pozabankowej wyniosła 2 237 zł i była wyższa od średniej wartości pożyczki udzielonej rok temu w kwietniu o 3,9 proc.

W ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły pożyczek na kwotę o 41 proc. wyższą niż w kwietniu 2021 r. W ujęciu liczbowym wzrost wyniósł 30,7 proc.

40,4 proc. wartości nowo udzielonych pożyczek przyznano na kwoty powyżej 5 tys. zł. W ujęciu liczbowym stanowiły one 9 proc. sprzedaży - podano.

Najwięcej pożyczek udzielono do kwoty 1 tys. zł (47,7 proc. liczby udzielonego finansowania). W ujęciu wartościowym pożyczki na kwoty poniżej 1 tys. zł miały 11,3-proc. udział w sprzedaży.

Najwyższe dodatnie dynamiki w ujęciu liczbowym w porównaniu z kwietniem 2021 r. odnotowano w przypadku pożyczek do 500 zł (+36 proc.). W ujęciu wartościowym najwyższą dynamiką charakteryzowały się pożyczki z przedziału powyżej 5 tys. zł (+47,3 proc.).

Miesiąc do miesiąca nastąpiły spadki zarówno liczby, jak i wartości udzielonych pożyczek – odpowiednio o 9,5 proc. i 4,7 proc.

Analiza opiera się na danych przekazywanych BIK przez instytucje pozabankowe. BIK szacuje, że posiada dane o więcej niż połowie rynku pożyczkowego.

Sonda
Czy uważasz, że społeczeństwo skazane jest na życie na kredyt hipoteczny?
Skazali maszynistę, bo potrącił siedzącą na torach 84-latkę. Jest uniewinnienie!

Jak naprawić domowy budżet?

Posłuchaj podcastu i poznaj 10 najważniejszych punktów!

Listen to "10 błędów, które sprawiają, że ciągle nie masz pieniędzy" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze