Ofiary cywilne wojny na Ukrainie

i

Autor: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Ofiary cywilne wojny na Ukrainie. Wstrząsające dane!

2022-06-24 12:15

Dziś mija 4 miesiąc od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ukraińska prokuratura generalna podała w piątek (24 czerwca) podsumowanie ofiar wojny wśród cywilów. Chociaż dane nie są pełne, ponieważ nie ustalono jeszcze liczby zabitych i rannych na obszarach okupowanych, wyzwolonych i tych, na których toczą się działania wojenne. Liczba ofiar tej wojny, zwłaszcza wśród dzieci jest przerażająca.

Ofiary cywilne czterech miesięcy rosyjskiej inwazji w Ukrainie

Przez cztery miesiące rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło co najmniej 338 dzieci, a 610 zostało rannych – podała w piątek ukraińska prokuratura generalna. Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka w wyniku inwazji zginęło przynajmniej 4,5 tys. cywilów.

„W ciągu czterech miesięcy prowadzonej przez Rosję agresji zbrojnej na pełną skalę odnotowano więcej niż 948 ofiar wśród dzieci. Według danych zgromadzonych przez prokuratorów 338 dzieci zostało zabitych a ponad 610 zostało rannych” – napisano w oświadczeniu prokuratury generalnej, cytowanym przez agencję Ukrinform.

Dane nie są pełne, ponieważ nie ustalono jeszcze liczby dzieci zabitych i rannych na obszarach okupowanych, wyzwolonych i tych, na których toczą się działania wojenne.

Według informacji zebranych przez prokuratorów najwięcej dzieci zginęło lub odniosło obrażenia w obwodzie donieckim (335), charkowskim (177), kijowskim (116), czernihowskim (68), ługańskim (55), chersońskim (52) i mikołajowskim (48).

Wśród najnowszych ofiar jest 13-letni chłopiec, który doznał w czwartek poparzeń nóg w wyniku eksplozji zrzuconej przez Rosjan bomby fosforowej niedaleko Sum na północy kraju. Tego samego dnia dwoje dzieci w wieku sześciu i dziewięciu lat zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów infrastruktury cywilnej w obwodzie charkowskim.

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka podało, że od początku inwazji na Ukrainie zginęło 4569 cywilów. Rzeczywista liczba ofiar jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ponieważ informacje z niektórych miejsc, w których toczą się intensywne działania wojenne, weryfikowane są z opóźnieniem, m.in. z Mariupola, gdzie mogło zginąć ponad 20 tys. osób.

Express Biedrzyckiej - gen. Bogusław Pacek: Ukraina jest uzależniona od Zachodu od pierwszego dnia wojny