szczepienie szczepionka covid koronawirus pandemia

i

Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS

OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA dla nauczycieli i medyków. Kto jeszcze musi się zaszczepić?

2021-12-09 7:16

To już pewne. Obowiązkowe szczepienia dla przedstawicieli niektórych grup zawodowych stały się faktem. We wtorek, 7 grudnia, Adam Niedzielski - szef resortu zdrowia - ogłosił to podczas swojej konferencji prasowej. Kogo obejmie obowiązek szczepień? Od kiedy zostanie wprowadzony? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli i medyków

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, minister Niedzielski potwierdził, że wprowadzone zostaną obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli i innych grup zawodowych.

Od 1 marca obowiązek zaszczepienia obowiązywać ma medyków, nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych.

- Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe – powiedział Niedzielski.

Jak podkreślił minister, do 1 marca przedstawiciele tych grup powinni być już zaszczepieni.

- Potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy - zaznaczył.

Wiceminister Waldemar Kraska mówił, że termin może się zmienić. Powiedział jednak, że prace nad nowymi zasadami są dość zaawansowane.

- Będziemy wszystko w tym kierunku wykonywać, aby rzeczywiście od 1 marca te grupy zawodowe mogły pracować tylko i wyłącznie wtedy, kiedy są zaszczepione - obiecał.

Obowiązkowe szczepienia w Polsce

O tym, że wraz z nowymi obostrzeniami, rząd chce wprowadzić obowiązek szczepień, donosili m.in. dziennikarze Polsatu.

Według ich ustaleń, do przyjęcia dawki szczepionki zobligowani mieli być pracownicy ochrony zdrowia, żołnierze, personel DPS i potencjalnie także nauczyciele.

Niezależnie od rządowych planów, w niedzielę projekt ustawy wprowadzającej obowiązek szczepień, przedstawili posłowie Lewicy.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, którego posłem sprawozdawcą jest wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, wprowadza m.in. obowiązek szczepień dla osób dorosły, z wyłączeniem osób, które mają przeciwskazania od lekarza ustalone przez ministra zdrowia m.in. wykazujące silne reakcje alergiczne na składniki szczepionki; wyłączenie z lockdownu i ograniczeń dotyczących zakładów pracy, w których pracownicy są zaszczepieni, a także zakłada powszechne stosowanie paszportu covidowego w miejscach użyteczności publicznej.

We wtorek, podczas swojej wizyty w mediach, na temat tego projektu wypowiedział się Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.

- Ten projekt jest bardzo drastyczny, bardzo daleko idący, nie pozostawia w zasadzie żadnego pola do kompromisu - powiedział.

Zapytany o szczepienia poszczególnych grup zawodowych stwierdził:

- Tutaj przynajmniej jakieś pole do rozmowy jest, wydaje mi się, że np. jeśli chodzi o służbę zdrowia, to można o tym rozmawiać - odpowiedział.

We wtorek, 7 grudnia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 366 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarły 504 osoby.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Mikołajkowy tramwaj w Łodzi.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE