Obcokrajowcy kupują mieszkania w Polsce. Na szczycie... Ukraińcy! [RAPORT, WYKRESY]

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Obcokrajowcy kupują mieszkania w Polsce. Na szczycie... Ukraińcy! [RAPORT, WYKRESY]

Obcokrajowcy kupują mieszkania w Polsce. Na szczycie... Ukraińcy! [RAPORT, WYKRESY]

2022-04-08 17:59

Blisko 11 tysięcy - tyle mieszkań w 2021 roku trafiło w ręce cudzoziemców. Portal GetHome.pl ustalił, że pod względem metrażu obywatele Ukrainy kupili ich więcej, niż łącznie obywatele kolejnych 16 krajów, w tym m.in. Niemiec, Białorusi, Rosji, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii! Zobacz wykresy!

Mieszkania w Polsce dla cudzoziemców

Od przeszło 20 lat rynek mieszkaniowy w Polsce jest niemal całkowicie otwarty dla cudzoziemców. Zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wymaga jedynie zakup nieruchomości w strefie nadgranicznej. Ograniczenie obejmuje więc m.in. kupno mieszkań w Szczecinie, Trójmieście, Świnoujściu oraz Zakopanem. Oczywiście takiego zezwolenia nie potrzebują obywatele UE.

– Raporty MSWiA przyzwyczaiły nas więc do tego, że rejestrowanych transakcji mieszkaniowych z udziałem cudzoziemców jest coraz więcej. Pandemia COVID-19 tylko na rok przełamała ten trend. 2021 r. przyniósł eksplozję transakcji – mówi ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo, który dotarł do najnowszych statystyk MSWiA. Jak podaje ten resort, w 2021 r. osoby z zagranicznym paszportem kupiły w naszym kraju 10621 mieszkań oraz 2542 lokale użytkowe. Tych pierwszych było aż o ponad 43 proc. więcej niż rok wcześniej!

Czytaj także: Google Maps pokażą zniszczone miasta w Ukrainie. „Cały świat powinien zobaczyć” [WIDEO]

Obywatele Ukrainy w Polsce

Obecnie, w związku z trwającą w Ukrainie wojną do Polski przybyło ponad 2,5 miliona uchodźców. Jednak już w 2021 roku mieszkańcy Ukrainy chętnie przybywali do Polski i kupowali własne nieruchomości oraz zakładali własne biznesy.

Duży odsetek wśród cudzoziemców kupujących u nas mieszkania przed wojną stanowili także obywatele Białorusi i Rosji. Łącznie nasi wschodni sąsiedzi kupili w 2021 r. – głównie w największych miastach – przeszło 5,5 tys. mieszkań o łącznej powierzchni przeszło 303 tys. m kw. Gdyby przyjąć, że średnia cena metra kwadratowego wynosi 10 tys. zł, to oznaczałoby, że w ubiegłym roku wydali oni na mieszkania w naszym kraju łącznie przeszło 3 mld zł. Raport MSWiA pokazał też rosnąca aktywność na rynku mieszkaniowym osiedlających się w naszym kraju obywateli Indii i Wietnamu. Zaczęli oni kupować u nas mieszkania w 2005 r., czyli po przystąpieniu naszego kraju do UE. Jednak od trzech lat robią to coraz odważniej. 

Ile mieszkań w Polsce kupowali wschodni sąsiedzi?

i

Autor: gethome.pl Ile mieszkań w Polsce kupowali wschodni sąsiedzi?

Mimo to każdy kolejny rok przynosił nowy rekord w liczbie transakcji mieszkaniowych z udziałem cudzoziemców. W 2012 r. na drugie miejsce – po kupujących z Niemiec - wysunęli się obywatele Ukrainy. W kolejnych latach coraz więcej Ukraińców zaczęło przyjeżdżać do Polski za pracą i coraz częściej decydowali się na pozostanie w naszym kraju. Według MSWiA w 2015 r. po raz pierwszy to właśnie przybysze z Ukrainy kupili w Polsce najwięcej mieszkań. W 2021 r. stanowiły one 42% wszystkich mieszkań kupionych przez cudzoziemców.

Czytaj także: Ceny paliw na stacjach W DÓŁ! Czy wrócą kwoty sprzed wojny?

Widać wyraźnie, że najchętniej kupują oni mieszkania w największych miastach, a więc tam, gdzie najłatwiej jest o pracę, czyli w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku. Co ciekawe, w ostatnich trzech latach najbardziej, bo aż o 67% wzrosła liczba transakcji mieszkaniowych zawieranych w Łodzi. W 2021 r. było ich więcej niż w Poznaniu i Gdańsku.

Kto kupuje najwięcej mieszkań w Polsce?

i

Autor: gethome.pl Kto kupuje najwięcej mieszkań w Polsce?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 08.04.2022
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE