Mundur polskiego wojska

i

Autor: włodi flickr.com Mundur polskiego wojska

Nowy zakaz w Polsce - dotyczy NOSZENIA MUNDURU!

2021-08-10 13:00

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o zakończeniu prac nad przepisami, które wprowadzą w Polsce nowy, obowiązujący wszystkich zakaz. Zapisy dokumentu dotyczą munduru wojskowego i jego elementów. Więcej szczegółów znajdziecie w naszym artykule.

Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadza nowy zakaz w Polsce. Dotyczyć ma noszenia munduru i jego elementów, a obejmuje każdego obywatela i każdą obywatelkę. Informował o tym między innymi szef MON, Mariusz Błaszczak. Zakaz obejmować będzie nie tylko mundury, ale też będące jego elementami oznaki przynależności państwowej - godło i flagę Polski. Przypomnijmy, że obecne przepisy zezwalają cywilom na korzystanie z munduru pochodzącego z demobilu, jako stroju rekreacyjnego. Czy nowy zakaz zmieni ten stan rzeczy? Wszyscy, którzy się tego obawiają, mogą odetchnąć z ulgą. Jak zapewnia MON, przepisy nie zabiorą tej możliwości. Zakaz ma dotyczyć konkretnych sytuacji. Jakich? O tym w dalszej części artykułu.

Błaszczak: "Antyszczepionkowi terroryści nie mogą udawać żołnierzy Wojska Polskiego"

Nowy zakaz noszenia mundurów ma dotyczyć konkretnych sytuacji - mianowicie protestów i manifestacji. To efekt ostatnich akcji organizowanych przez ruchy antyszczepionkowców. W ostatnich tygodniach doszło do kilku groźnych zdarzeń z ich udziałem. Podczas manifestacji w Grodzisku Mazowieckim próbowali siłą wedrzeć się do punktu szczepień, w Gdyni zaatakowali autobus, a w Zamościu ktoś podpalił punkt szczepień. Podczas protestów antyszczepionkowców, niektóre osoby miały na sobie elementy munduru polskiej armii. MON uznało, że jest to godzenie w dobre imię i interes sił zbrojnych. Mariusz Błaszczak poinformował o wprowadzeniu zakazu na Twitterze. Polityk użył mocnych słów wobec antyszczepionkowców mówiąc: Antyszczepionkowi terroryści nie mogą udawać żołnierzy Wojska Polskiego.

Otwarcie Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów w Lesznie

strajkach, demonstracjach, manifestacjach i zgromadzeniach mających na celu wspólne wyrażanie stanowiska w sprawach publicznych; zgromadzeniach i przedsięwzięciach naruszających porządek i spokój publiczny, a także działaniach mających na celu niszczenie lub uszkadzanie mienia, w tym mienia publicznego lub które mogą doprowadzić do takiego zniszczenia lub uszkodzenia.

Zakaz ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu projektowanego rozporządzenia. Co będzie grozić za jego złamanie? Mowa jest o sankcjach. Nie podano jednak, o jakie konkretne kary mogłoby chodzić.

Choć Mariusz Błaszczak mówi konkretnie o antyszczepionkowcach, to zakaz dotyczy noszenia mundurów podczas wszystkich demonstracji i strajków, które mogą szkodzić dobremu imieniu armii. Przepisy mówią między innymi o:

Co z mundurami z demobilu?

W Polsce dopuszczone jest prawem noszenie mundurów i ich elementów wycofanych z użytku. Sprzedażą mundurów z demobilu zajmuje się Agencja Mienia Wojskowego. Twórcy nowych przepisów zapewniają, że precyzyjne określenie przypadków, w których nie można nosić munduru, nie wpłynie na możliwość używania ich jako strojów rekreacyjnych w innych sytuacjach. Warto przy tym dodać, że noszenie aktualnie używanych mundurów polskiej armii, zarówno polowych jak i galowych, jest zabronione.