Kazachstan/ Nowy zakaz - niezaszczepieni nie wejdą do centrów handlowych w weekendy

i

Autor: Unsplash - Sunyu Kim Kazachstan/ Nowy zakaz - niezaszczepieni nie wejdą do centrów handlowych w weekendy

Nowy zakaz! Niezaszczepieni NIE WEJDĄ W WEEKENDY do galerii handlowych

2021-08-25 11:51

Czwarta fala w Polsce już się rozpoczyna. Wiele wskazuje na to, że epidemia przybierze na sile we wrześniu i październiku, a co za tym idzie – musimy liczyć się z pewnymi obostrzeniami. Te inne kraje wprowadzają już teraz. Między innymi Kazachstan, w którym od najbliższej soboty (28 sierpnia) niezaszczepieni przeciw COVID-19 nie będą mogli wybrać się w weekendy na zakupy, do restauracji, czy kawiarni w centrach handlowych.

Od najbliższej soboty w Kazachstanie osoby niezaszczepione przeciw Covid-19 nie będą mogły wybrać się w weekendy na zakupy, do restauracji, czy kawiarni w centrach handlowych - poinformowały w środę (25 sierpnia) władze tego państwa. Rząd tłumaczy nowy zakaz potrzebą opanowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. By wejść do galerii handlowej, każda osoba będzie zobowiązana do okazania tzw. zielonego certyfikatu w aplikacji na telefonie. Zielony status w aplikacji będzie informował o szczepieniu danej osoby przeciw Covid-19, niedawnym negatywnym teście PCR, bądź ozdrowieniu w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Raport z Anteny 24.08, godz 10.00

Czwarta fala pandemii w Polsce. Jakie obostrzenia planuje wprowadzić rząd?

Dodatkowe obostrzenia, mające zahamować wzrost liczby nowych zachorowań, planuje wprowadzić również polski rząd. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że pod uwagę brany jest podział kraju na strefy: zieloną, żółtą i czerwoną. Strefy - miałyby być - według niego - definiowane na poziomie powiatów.

- Patrzymy na poszczególne regiony pod kątem również zróżnicowania poziomu szczepień, bo zaszczepienie populacji w danym regionie jest bardzo ważnym parametrem, który mówi o tym ryzyku, po pierwsze ile będzie zakażeń, po drugie jakie będzie obciążenie lokalnej infrastruktury szpitalnej. Patrząc na to, że w województwach np. powiaty miejskie są o wiele lepiej wyszczepione, a powiaty wiejskie nieco gorzej, to jednak to zróżnicowanie jest o tyle duże wewnątrz województw, że ten poziom definiowania stref, uwzględniający wskaźnik wyszczepienia powinien zejść piętro niżej, a więc na poziom powiatowy - tłumaczył Niedzielski.

CZYTAJ TEŻ: NOWE ŚWIĘTO państwowe 27 grudnia! Czy będzie to DZIEŃ WOLNY od pracy?

Rząd planuje ponadto "przeskalowanie" liczby zakażeń. Minister przypomniał, że dotychczas podstawowym elementem definiującym strefę, była liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców. - Od 6 na 10 tysięcy to była strefa żółta, a od 12 - strefa czerwona. Chcemy dokonać przeskalowania podwójnego, bo widzimy, że w tej chwili, patrząc na doświadczenia krajów Europy Zachodniej, mamy do czynienia z sytuacją, w której ta sama liczba zakażeń przekłada się mniej więcej na 40-50 proc. mniej hospitalizacji - uzasadniał Niedzielski.

Jak dodał, "podwójne przeskalowanie" oznacza podniesienie tych progów - dla strefy żółtej - z 6 do 12 przypadków zakażeń na 10 tys. mieszkańców, a czerwonej - z 12 do 24. Zastrzegł, że to na razie wstępne założenia.

Przy wyznaczaniu stref brany ma być ponadto pod uwagę poziom wyszczepień. - Jeżeli dany region jest według liczby zakażeń klasyfikowany do którejś strefy, to jeżeli w tym regionie zaszczepienie jest powyżej średniego w kraju, to będzie ta strefa obniżona. Jeżeli ktoś ze względu na liczbę zakażeń ma czerwoną strefę, ale jego poziom wyszczepienia jest powyżej średniej, to będzie strefą żółtą - wyjaśnił Niedzielski.

(PAP)

W tych sytuacjach NIE DOSTANIESZ ŚLUBU w kościele. Lista 12 powodów [GALERIA]