nowe obostrzenia od 1 grudnia

i

Autor: Pexels.com

NOWE OBOSTRZENIA od grudnia! Kwarantanna na granicach. Rząd reaguje na WARIANT OMIKRON

2021-12-03 6:47

Nowe obostrzenia - m.in. zaostrzone limity w restauracjach, siłowniach, czy na weselach - oraz kwarantanna na granicach. Zapowiedzi ministra zdrowia stały się faktem! Podczas poniedziałkowej (29 listopada) konferencji prasowej, Adam Niedzielski przedstawił nowe reguły, które obowiązywać mają już od 1 grudnia. Co dokładnie powiedział minister?

Uszczelnienie granic i nowe obostrzenia w kraju! Rząd reaguje na nowy wariant koronawirusa, wprowadzając bardziej restrykcyjne limity osób m.in. w restauracjach, na weselach czy w siłowniach!

- Jesteśmy w takiej sytuacji, że dynamika liczby zachorowań w czwartej fali powoli się zmniejsza - powiedział minister Niedzielski. - Teraz spodziewamy się, że albo wzrosty wyhamują, albo liczba nowych zakażeń będzie spadała. To był nasz dotychczasowy sposób myślenia. 

Jak wskazał minister, zmieniło się to wraz z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa. Wariant omikron może być gamechangerem, czyli czynnikiem całkowicie zmieniającym dotychczasową sytuację.

Nowe obostrzenia od 1.12.2021

W związku z tym, rząd przygotował pakiet alertowy obostrzeń, który składa się z dwóch segmentów:

Uszczelnienie granic

  • zakaz lotów do siedmiu krajów rekomendowanych przez ECDC (Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA, Zimbabwe) - uznanych za kraje wysokiego ryzyka. Osoby, które będą wracały z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Nie ma możliwości zwolnienia z jej odbycia.
  • wydłużenie kwarantanny do 14 dni dla osób podróżujących ze strefy non-Schengen. Zwolnienie z niej uzyskać można po negatywnym wyniku testu PCR wykonanym po upływie 8 dni od przekroczenia granicy.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia dodał, że osoby w pełni zaszczepione preparatami uznanymi na terenie Unii Europejskiej, które przyjeżdżają do Polski, nie podlegają kwarantannie.

Ograniczenia krajowe:

  • wszystkie obiekty, gdzie limit zapełnienia wynosił do 75% będą miały ograniczenia zaostrzone do 50% - to obiekty gastronomiczne, kulturalne, sportowe oraz kościoły. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach.
  • zgromadzenia i uroczystości, gdzie obecnie limity wynoszą 150 osób - zostały ograniczone do 100 osób (dotyczy to wydarzeń takich jak konsolacje, komunie, wesela, dyskoteki)
  • limit na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi, zmniejszony z 500 do 250 osób
  • tam, gdzie limit wynosił 1 os. na 10 m - obniżony zostaje do 1 os. na 15 m. Chodzi tu m.in. o siłownie i kluby fitness.

Nowe obostrzenia obowiązywać mają od 1 do 17 grudnia!

Przypomnijmy, podczas wtorkowej wizyty w audycji Sedno Sprawy w Radiu Plus, Adam Niedzielski zapowiedział, że wprowadzone zostaną nowe obostrzenia i reguły, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wariantu Omikron - nowej i silnie zmutowanej wariacji koronawirusa.

Minister Niedzielski zapowiedział m.in. uszczelnienie granic. Osoby przyjeżdżające do Polski z krajów, w których wykryty został nowy wariant koronawirusa, poddane mają zostać kwarantannie. Zwalniać ma z niej negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, jednak będzie można go wykonać nie szybciej niż 7 dni po objęciu kwarantanną.

Szef resortu zdrowia zapowiedział również wprowadzenie nowych obostrzeń. Zaznaczył, że nie ma mowy o zamykaniu szkół. Jak powiedział, nowe reguły dotyczyć mają np. limitów osób w galeriach handlowych.

W poniedziałek, 29 listopada, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 115 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem wykrytych w ciągu ostatniej doby. Zmarło 18 chorych.

Zakażenia pochodzą z województw: mazowieckiego (2749), śląskiego (1458), małopolskiego (1136), dolnośląskiego (1074), wielkopolskiego (972), pomorskiego (869), zachodniopomorskiego (851), kujawsko-pomorskiego (762),łódzkiego (691), opolskiego (517), podkarpackiego (418), lubuskiego (395), lubelskiego (383), warmińsko-mazurskiego (328), podlaskiego (193), świętokrzyskiego (182).

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Eliminacje Ninja Run w Łodzi