Niedziela Palmowa 2021. Co to za święto? Kiedy przypada? Zwyczaje i zasady

2021-03-26 12:07
palma wielkanocna
Autor: Pixabay

Niedziela Palmowa, zwana inaczej Niedzielą Męki Pańskiej, rozpoczyna w Kościele katolickim najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień. To święto ruchome. W tym roku obchodzić je będziemy 28 marca. Co symbolizuje? Jakie zwyczaje się z nim wiążą? Sprawdź!

Spis treści

  1. Niedziela Palmowa. Kiedy przypada w 2021 r.?
  2. Niedziela Palmowa. Co to za święto?
  3. Niedziela Palmowa. Jaki kolor ornatu?
  4. Niedziela Palmowa. Historia
  5. Niedziela Palmowa. Zwyczaje

Niedziela Palmowa. Kiedy przypada w 2021 r.?

Niedziela Palmowa, zwana Niedzielą Męki Pańskiej, przypada w szóstą niedzielę Wielkiego Postu. Rozpoczyna najważniejszy okres w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego, czyli Wielki Tydzień. W 2021 r. Niedziela Palmowa przypada 28 marca.

Niedziela Palmowa. Co to za święto?

W Niedzielę Palmową wspomina się uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy jako Mesjasza Króla. Wydarzenie to opisali wszyscy czterej ewangeliści. Jak podkreślają, mieszkańcy Jerozolimy witali wtedy Jezusa jako ich króla i wyzwoliciela. Pod nogi osiołka, na którym jechał Jezus, rozkładano szaty, a dzieci machały na cześć Jezusa palmowymi gałązkami. Na pamiątkę tamtych wydarzeń w Niedzielę Palmową święci się palmy, a podczas mszy świętej odczytywany jest opis Męki Pańskiej.

Niedziela Palmowa. Jaki kolor ornatu?

W Niedzielę Palmową, mimo że to szósta niedziela Wielkiego Postu, kapłan nie ubiera pokutnych szat w kolorze fioletowym. Jego ornat ma kolor czerwony, co jest znakiem godności królewskiej. Symbolizuje także ogień, krew i miłość.

Niedziela Palmowa. Historia

Niedzielę Palmową w Jerozolimie upamiętniali już pierwsi chrześcijanie, chrześcijaństwo oficjalnie obchodzi ją od III w. Zwyczaj uroczystych procesji pochodzi z IV w., a w IX w. powszechne jest już święcenie zielonych gałązek, które mają symbolizować chwałę Chrystusa.

Niedziela Palmowa. Zwyczaje

Na przestrzeni lat palmy przybierały różnorakie barwy. W dawnej Polsce była to po prostu obsypana baziami wierzbowa gałązka. Później palmy zaczęto wykonywać z suszonych kwiatów i traw, bukszpanu czy bibuły. W wielu regionach kraju obecnie organizowane są też konkursy na najładniejszą i najdłuższą palmę!

Te zwyczaje związane są z Niedzielą Palmową:

  • połykanie „bagniątek”, czyli bazi, miało przynosić dobre zdrowie i zbawienie duszy,
  • palmy miały działanie ochronne i życiodajne – po powrocie z kościoła m.in. gładzono nimi boki krów, kropiono obejście, uderzano się nimi,
  • poświęcone palmy trzymane za ramami obrazów miały chronić przed burzami z gradem,
  • palmy zakopane w ziemi miały chronić przed klęską urodzaju,
  • w Niedzielę Palmową na ulicach można było spotkać przebierańców, którzy zwiastowali zbliżające się święta. Za wyrecytowane świąteczne wierszyki mogli otrzymać przysmaki od gospodarzy.
Słodka Wielkanoc w gorzkich czasach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze