Nie żyje Franciszek Pieczka. Aktor miał 94 lata

i

Autor: MAREK ZIELINSKI / SUPER EXPRESS Nie żyje Franciszek Pieczka. Aktor miał 94 lata

Franciszek Pieczka nie żyje. Aktor "Rancza" miał 94 lata

2022-09-23 19:57

Franciszek Pieczka nie żyje. Wybitny aktor teatralny i filmowy, a także kawaler Orderu Orła Białego miał 94 lata. Grał m.in. w "Potopie" czy "Quo vadis", a także w serialach "Ranczo" czy "Na dobre i na złe". O śmierci artysty poinformowała jego rodzina.

Franciszek Pieczka nie żyje

Franciszek Pieczka pochodził ze Śląska. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Pracował m.in. w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze czy w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Na koncie ma także wybitne role filmowe, m.in. w takich produkcjach jak: "Potop", "Ziemia Obiecana" czy "Quo vadis". Młodszej publiczności znany jest z serialu "Ranczo".

Czytaj także: Rusza Międzynarodowy Festiwal Nowa Europa. Sprawdź, jacy zagraniczni artyści wystąpią!

Franciszek Pieczka [SERIALE, FILMY]

Prawdziwym przełomem był dla Pieczki rok 1966, gdy rozpoczęły się zdjęcia do serialu "Czterej pancerni i pies" (1966-1970). Jako Gustlik Jeleń, członek załogi czołgu "Rudy", wspólnie z m.in. Januszem Gajosem, Włodzimierzem Pressem i Romanem Wilhelmim, zaskarbił sobie sympatię widzów.

Pracując na planie serialu, Pieczka wystąpił jednocześnie w filmach Henryka Kluby - "Chudy i inni" (1966) i "Słońce wschodzi raz na dzień" (1967). Znakomite oceny zebrał za kreację w poetyckim "Żywocie Mateusza" Witolda Leszczyńskiego (1967), gdzie wykreował tragiczną postać nadwrażliwego mężczyzny o duszy dziecka.

W filmowym dorobku Pieczki są też kreacje m.in. w "Perle w koronie" Kazimierza Kutza (1971), "Weselu" Andrzeja Wajdy (1972), "Chłopach" Jana Rybkowskiego (1973). Pieczka zagrał również pamiętne role starego Kiemlicza w "Potopie" Jerzego Hoffmana (1974) i niemieckiego fabrykanta Mullera w "Ziemi obiecanej" Wajdy (1974).

Wystąpił też m.in. w "Bliźnie" Krzysztofa Kieślowskiego (1976) i - jako karczmarz Tag - w "Austerii" Jerzego Kawalerowicza (1982). W 1993 r. zagrał w "Jańciu Wodniku" Jana Jakuba Kolskiego, a w 2001 r. wcielił się w św. Piotra w ekranizacji "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, której dokonał Kawalerowicz. W ostatnich latach publiczność oglądała Pieczkę w roli Stacha Japycza w serialu telewizyjnym "Ranczo".

Franciszek Pieczka [ODZNACZENIA]

W 2011 r. Franciszek Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. W 2015 r. został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia. W 2017 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

Stowarzyszenia Filmowców Polskich w ub. r. uhonorowało aktora Nagrodą Specjalną SFP za całokształt pracy twórczej. W kwietniu 2022 r. poinformował, że nie wystąpi już na scenie lub w filmie.

Quiz. Jak dobrze znasz pleonazmy? Masło maślane w języku polskim

Pytanie 1 z 12
Wskaż pleonazm:
Ulubione samochody królowej Elżbiety II | ESKA XD - Prosto z salonu #58