Tygrzyk

i

Autor: Wikipedia / foto. Grapnell Tygrzyk

Ciekawostki

Nie lubicie pająków? Ten lata, jest jadowity i mieszka w Polsce

2024-06-12 14:05

Widok takiego pająka nie będzie przyjemny dla osób, które się ich obawiają. Gatunek ten jest wyjątkowo duży, żyje na mokrych łąkach, tka charakterystyczne sieci, lata i jest jadowity. Czy można o bardziej mrożący krew w żyłach opis dla osób odczuwających strach przed pająkami?

Tygrzyk paskowany - polski latający pająk tkający babie lato 

Tygrzyk paskowany - bo to właśnie o nim mowa - to jeden z ciekawszych gatunków występujących w Polsce. Wyróżnia się on przede wszystkim ubarwieniem, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Jego odwłok pokrywają żółto-czarne paski. Nie jest to jednak jedyna charakterystyczna dla niego cecha. Tka też sieci o specyficznym kształcie.

"Tygrzyk paskowany to bardzo bliski krewny pająka krzyżaka, jeden z największych i najpiękniejszych pająków w naszym kraju. Pewnie trudno Ci uwierzyć, że pająk może być piękny? A jednak… Samica tygrzyka osiąga długość 25 mm, pokryta jest szczecinką włosków w kolorze srebra, a na jej jaskrawożółtym odwłoku wyraźnie odznaczają się czarne poprzeczne paski. Przypomina wiec trochę ubarwieniem osę. Samiec jest dużo mniejszy i posiada jedynie szarą plamkę na odwłoku" - możemy przeczytać na stronie Lasów Państwowych.

Wracając do sieci tygrzyka. Wiosną tka on babie lato. Cienkie nici jego sieci traktuje jak transport - podróżuje na nich z wiatrem... 

Jesienią samica składa jaja, z których wylęgają się małe pajączki. Ale ponieważ jest już chłodno, zimują one w kokonie przygotowanym przez samicę i wychodzą z niego dopiero wiosną. Wtedy właśnie urządzają sobie wiosenne „babie lato”, czyli podróżują wraz z wiatrem za pomocą wypuszczanej nitki pajęczej.

Warto dodać też, że tygrzyki paskowane są jadowite, choć ich jad nie jest groźny dla człowieka. Nie są one agresywne. Ich ukąszenia przypominają użądlenia osy - powodują swędzenie, ból i opuchliznę. Problematyczne robią się dopiero wtedy, gdy ktoś ma uczulenie na jad tygrzyka...

Jadowite pająki, które można spotkać w Polsce

Zobacz naszą galerię!

Wystawa pająków i skorpionów w Nowym Sączu
Źródło: Nie lubicie pająków? Ten lata, jest jadowity i mieszka w Polsce