NATO reaguje ws. kryzysu na granicy z Białorusią. Jest oświadczenie

i

Autor: Twitter/MON, zrzut ekranu NATO reaguje ws. kryzysu na granicy z Białorusią. Jest oświadczenie

NATO reaguje ws. kryzysu na granicy z Białorusią. Jest oświadczenie

2021-11-10 17:25

Kwatera Główna NATO zareagowała na wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy. Przekazano, że kraje sojusznicze są w pełni solidarne z Polską, a także innymi sojusznikami, którzy są dotknięci instrumentalizacją migrantów przez Białoruś.

- Polska poinformowała Radę Północnoatlantycką w środę 10 listopada o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Kraje sojusznicze NATO są w pełni solidarne z Polską i innymi sojusznikami, dotkniętymi instrumentalizacją migrantów przez Białoruś. Sojusznicy jasno dali do zrozumienia, że Białoruś ponosi odpowiedzialność za kryzys, a wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyka hybrydowa jest nieludzkie, nielegalne i niedopuszczalne - podała Kwatera Główna Sojuszu.

Czytaj także: Wojsko odbudowało ogrodzenia na granicy z Białorusią. Wkrótce kolejne ataki migrantów?

- NATO nadal uważnie monitoruje sytuację. Sekretarz Generalny pozostaje w bliskim kontakcie z rządami państw sojuszniczych w tej sprawie. NATO jest gotowe do dalszej pomocy naszym sojusznikom i utrzymania bezpieczeństwa w regionie - dodała.

 W środę premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem powiedział, że poprosił o zwołanie szczytu UE w formacie wideo jak najszybciej, żeby przedyskutować problem sankcji wobec Białorusi. "Jesteśmy zdeterminowani, żeby wdrożyć sankcje gospodarcze" - mówił.

Szef polskiego rządu ocenił, że obecne sankcje, które - jak mówił - dotyczą głównie braku możliwości podróżowania na teren UE przez współpracowników Łukaszenki - nie robią zbyt poważnego wrażenia na białoruskich władzach.

- Rozmawiamy o tym, aby wdrożyć dodatkowe sankcje dotyczące np. linii lotniczych, w tym np. białoruskich - mówił Morawiecki. - Jesteśmy coraz bardziej zdeterminowani, żeby po prostu wdrożyć sankcje gospodarcze. Będziemy dyskutować o nich na forum Rady Europejskiej. Poprosiłem też o to, aby taka Rada Europejska w formacie wideo została zwołana jak najszybciej, jeszcze przed grudniową RE po to, aby przedyskutować ten problem - dodał.

QUIZ. Czy masz szósty zmysł?

Pytanie 1 z 9
Jakie są Twoje sny?
Gigantyczna kolejka tirów do przejścia granicznego Polska-Białoruś w Bobrownikach