Najbardziej toksyczna roślina 2023 ogłoszona! Polacy dodają ją do prawie wszystkich potraw!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Najbardziej toksyczna roślina 2023 ogłoszona! Polacy dodają ją do prawie wszystkich potraw!

2023-02-24 13:36

Ogród botaniczny w Hamburgu od 2004 roku organizuje konkurs na najbardziej trującą roślinę roku, w którym internauci pomagają w wyborze zwycięzcy. Ma on na celu popularyzację wiedzy o tych gatunkach roślin, które otaczają nas każdego dnia, a niewinne bywają tylko z pozoru. Rok temu to ziemniak został uznany za najbardziej trującą roślinę roku 2022. W tym roku ,,zwyciężyła" inna uwielbiana przez Polaków roślina.

Oto najbardziej trujące rośliny w 2023 roku wybrali internauci. W głosowaniu wyróżniono te rośliny, które moga mieć działanie toksyczne, a stosowane są na co dzień. Jak wyglądali tegoroczni ,,zwycięzcy"?

  1. miejsce – pietruszka (Petroselinum crispum)
  2. miejsce – oleander (Oleander nerium)
  3. miejsce – mak polny (Papaver rhoeas)

Chociaż pietruszka używana jest w kuchni niemal przez każdego z nas, to warto wiedzieć, że prócz obfitości w witaminę C, może nie być bezpieczna. Warzywo to należy do roślin dwuletnich i to właśnie w drugim roku po kwitnieniu ujawnia się jego toksyczność. Do spożycia nie nadają się nasiona rośliny, które zawierają olej pietruszkowy, w którym znajduje się apiol. Działa on wyniszczająco na włókna mięśni gładkich pęcherza moczowego, jelit i macicy. Co ciekawe, właśnie olej pietruszkowy dawniej stosowano w celach poronnych.

Autobusy zderzyły się w Warszawie

Trujące rośliny o niewinnym wyglądzie

Drugie miejsce rankingu zajął oleander, który ceniony jest za swoje piękne kwiaty. Warto jednak wiedzieć, że wszystkie jego części zawierają m.in. oleandrynę, która w większych dawkach może powodować poważne zatrucia. Należy zatem szczególnie uważać z hodowlą kwiatów, jeśli w naszym domu mieszkają dzieci. Dawniej stosowany był między innymi w trutkach na szczury.

Trzecie miejsce otrzymał mak polny. Wydziela on sok mleczny, w którego skład wchodzi trująca papaweryna i alkaloid o nazwie readyna.

QUIZ. Czy rozumiesz, co mówi do ciebie twój pies? Przy 8 pytaniu nie daj się zwieść pozorom!

Pytanie 1 z 10
Wyszczerzone zęby, warczenie, wycofana postawa syngalizują że:
Pies