Lirydy 2022 - kiedy, o której i jak oglądać deszcz meteorów w kwietniu?

2022-04-21 9:29
Spadająca gwiazda
Autor: pixabay.com Spadająca gwiazda

Będzie to pierwsza w tym roku noc spadających gwiazd! W kwietniu wypada maksimum aktywności roju Lirydów. Sprawdźcie, kiedy będziemy mieli okazję obserwować na niebie świetliste bolidy. Datę kwietniowego deszczu meteorów znajdziecie w naszym artykule.

Lirydy to rój meteorów inaugurujący tegoroczne obserwacje "deszczów spadających gwiazd". Związane z kometą Thatchera Lirydy pojawiają się każdego roku w kwietniu. Ich aktywność możemy śledzić między 16. a 25.04, ale maksimum, kiedy na niebie da się zauważyć około 18 meteorów w ciągu godziny, wypada jednej nocy. Jeśli chcecie podziwiać świetliste bolidy, koniecznie musicie poznać tę datę i dowiedzieć się, o której najlepiej spoglądać w górę. Z naszego artykułu dowiecie się też, jakie miejsca są najbardziej odpowiednie do prowadzenia obserwacji Lirydów w kwietniu 2022. Wszystkie te informacje znajdziecie w dalszej części.

Warszawa przejęła „Szpiegowo”. Budynek już nie należy do Rosjan

Kiedy wypada maksimum roju Lirydów w 2022? O której zacząć obserwacje?

Co ciekawe Lirydy są pierwszym rojem, o którym wspominają starożytne kroniki. Najwcześniejsze wzmianki pojawiły się w chińskich zapiskach już w 2000 p.n.e. Tradycja obserwowania tej nocy spadających gwiazd jest więc bardzo długa. Kiedy wypada maksimum Lirydów w 2022? Największa aktywność roju wypada w nocy z 21. na 22 kwietnia. ZHR, czyli liczba meteorów dająca się zauważyć w ciągu godziny, szacowana jest na 18. Obserwacje najlepiej zacząć około godziny 23. Radiant (punkt, z którego meteory zdają się wylatywać) znajduje się wówczas około 30 stopni nad horyzontem.

Jak oglądać Lirydy 2022?

Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze Lutni. Łatwo go zlokalizować dzięki bardzo jasnej gwieździe Wega. Lirydy można obserwować bez specjalistycznego sprzętu. Należy jednak pamiętać o wyborze odpowiedniej lokalizacji. Najlepiej wyjechać poza miasto i znaleźć nieosłonięte miejsce. Dobrym wyborem będą łąki.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze