Spadająca gwiazda

i

Autor: pixabay.com Spadająca gwiazda

Lirydy 2022 - kiedy, o której i jak oglądać deszcz meteorów w kwietniu?

2022-04-21 9:29

Będzie to pierwsza w tym roku noc spadających gwiazd! W kwietniu wypada maksimum aktywności roju Lirydów. Sprawdźcie, kiedy będziemy mieli okazję obserwować na niebie świetliste bolidy. Datę kwietniowego deszczu meteorów znajdziecie w naszym artykule.

Lirydy to rój meteorów inaugurujący tegoroczne obserwacje "deszczów spadających gwiazd". Związane z kometą Thatchera Lirydy pojawiają się każdego roku w kwietniu. Ich aktywność możemy śledzić między 16. a 25.04, ale maksimum, kiedy na niebie da się zauważyć około 18 meteorów w ciągu godziny, wypada jednej nocy. Jeśli chcecie podziwiać świetliste bolidy, koniecznie musicie poznać tę datę i dowiedzieć się, o której najlepiej spoglądać w górę. Z naszego artykułu dowiecie się też, jakie miejsca są najbardziej odpowiednie do prowadzenia obserwacji Lirydów w kwietniu 2022. Wszystkie te informacje znajdziecie w dalszej części.

Warszawa przejęła „Szpiegowo”. Budynek już nie należy do Rosjan

Kiedy wypada maksimum roju Lirydów w 2022? O której zacząć obserwacje?

Co ciekawe Lirydy są pierwszym rojem, o którym wspominają starożytne kroniki. Najwcześniejsze wzmianki pojawiły się w chińskich zapiskach już w 2000 p.n.e. Tradycja obserwowania tej nocy spadających gwiazd jest więc bardzo długa. Kiedy wypada maksimum Lirydów w 2022? Największa aktywność roju wypada w nocy z 21. na 22 kwietnia. ZHR, czyli liczba meteorów dająca się zauważyć w ciągu godziny, szacowana jest na 18. Obserwacje najlepiej zacząć około godziny 23. Radiant (punkt, z którego meteory zdają się wylatywać) znajduje się wówczas około 30 stopni nad horyzontem.

Jak oglądać Lirydy 2022?

Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze Lutni. Łatwo go zlokalizować dzięki bardzo jasnej gwieździe Wega. Lirydy można obserwować bez specjalistycznego sprzętu. Należy jednak pamiętać o wyborze odpowiedniej lokalizacji. Najlepiej wyjechać poza miasto i znaleźć nieosłonięte miejsce. Dobrym wyborem będą łąki.