Lewandowska i Gessler ofiarami przestępców? Celebryci ostrzegają przed oszustwami przez telefon

i

Autor: Instagram, zrzut ekranu Lewandowska i Gessler ofiarami przestępców? Celebryci ostrzegają przed oszustwami przez telefon

Lewandowska i Gessler ofiarami przestępców? Celebryci ostrzegają przed oszustwami przez telefon

2021-02-25 19:40

Anna Lewandowska, Lara Gessler i Dominika Gwit padły ofiarami przestępców. Celebrytki poinformowały w mediach społecznościowych, że ktoś próbował oszukać je przez telefon. Prawdopodobnie chodziło o wyłudzenie pieniędzy i danych osobowych. - To jest zorganizowana akcja - ostrzegają gwiazdy. Na czym polega oszustwo na policjanta lub funkcjonariusza CBŚP przez telefon?

Spis treści

 1. Lewandowska, Gessler, Gwit: Celebrytki ofiarami przestępców
 2. Na czym polega oszustwo na policjanta?
 3. Jak działają sprawcy?
 4. Jak nie dać się oszukać?

Anna Lewandowska, Lara Gessler, Dominika Gwit - te gwiazdy poinformowały, że padły ofiarami przestępców. Chodzi o tajemnicze telefony od policjanta lub pracownika CBŚP. Gwiazdy miały usłyszeć, że ktoś właśnie włamał się na ich konto. Fałszywy funkcjonariusz miał udzielać instrukcji co zrobić, by pieniądze pozostały w rękach właściciela.

Lewandowska, Gessler, Gwit: Celebrytki ofiarami przestępców

- Na szczęście sytuacja jest opanowana i nic się nie stało. Dzwonią oszuści, którzy informują Was, że właśnie została dokonanakradzież z Waszego konta i chcą wyłudzić informacje - poinformowała na Instagramie Dominika Gwit. - Jesteś w stresie, w panice. Facet chce Cię odizolować od wszystkich, mówi, że nikt nie może być przy rozmowie. To jest masakra - relacjonuje aktorka.

- Pan się podał za policjanta, wylegitymował się, powiedział, że jeśli mu nie wierzę, to mogę nacisnąć *112 i połączyćsię z policją. To był cały czas ten sam numer telefonu - powiedziała Lara Gessler. - Mówił, że mam telefon na podsłuchu, ludziemnie obserwują i próbują się włamać na konto - relacjonowała.

O podobnej sytuacji informowała też Anna Lewandowska. - Odebrałam dziś telefon od oszustów próbujących wyłudzić dane i pieniądze! Podobna sytuacja dotknęła moich znajomych, dlatego proszę bądźcie ostrożni! - zaapelowała żona Roberta Lewandowskiego.

Na czym polega oszustwo na policjanta?

O podobnych zdarzeniach informuje mokotowska policja, która podkreśla, że coraz częściej dochodzi do oszustw na "wnuczka", "policjanta", "funkcjonariusza CBŚ" czy administratora. - Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki, czy udział w "tajnych akcjach" - podkreśla policja.

Jak działają sprawcy?

 • wykonują telefon podając się za policjanta lub ważnego urzędnika,
 • często podają numer odznaki,
 • proszą, by nie przerywać rozmowy i wybrać *112, by połączyć się z policją w celu potwierdzenia tożsamości funkcjonariusza,
 • w słuchawce odzywa się inny głos, który przekonuje ofiarę, że jest ofiarą przestępstwa,
 • sprawca wywiera presję czasu, np. mówi, że jest obserwowana, albo właśnie dochodzi do kradzieży,
 • przestępcy grożą konsekwencjami prawnymi, jeśli ofiara nie chce współpracować,
 • przestępca próbuje wyłudzić dane dotyczące konta, co może skutkować utratą pieniędzy.

Jak nie dać się oszukać?

- W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich - ostrzega Komenda Stołeczna Policji.

Sprawcy wyłudzeń działają w ramach zorganizowanych grup przestępczych. Tworzą rozbudowane struktury, w których każdy pełni określoną rolę. Często są to grupy międzynarodowe - członkowie wykonują telefony z zagranicy, zmieniają numery telefonów i karty SIM – przez to trudno jest ich namierzyć.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Test z geografii. Dopasuj stereotypy do narodowości. Trudne zadanie!

Pytanie 1 z 10
Mówi się, że to kraj ciężko pracujących ludzi, którzy jeżdżą tylko drogimi samochodami...
Raport z Anteny 25.02
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE