Meteor

i

Autor: pixabay.com Meteor

LEONIDY 2021 - kiedy jest noc spadających gwiazd w listopadzie?

2021-11-18 11:52

W listopadzie 2021 będziemy mieli kolejną w tym roku okazję do podziwiania niesamowitych zjawisk na nocnym niebie! W tym miesiącu przypada maksimum meteorów z roju Leonidów. Z naszego artykułu dowiecie się, kiedy wypada noc spadających gwiazd.

Leonidy 2021 - kiedy jest noc spadających gwiazd w listopadzie? Takie pytanie mogą sobie zadawać wszystkie osoby zainteresowane obserwacjami nocnego nieba. Data maksimum aktywności roju Leonidów będzie jedną z ostatnich w tym roku okazji na podziwianie takiego widowiska (w grudniu zobaczymy roje Geminidów i Ursydów). Leonidy to rój meteorów aktywny między 10. a 23. listopada. Swoją nazwę wziął od gwiazdozbioru Lwa, gdzie znajduje się radiant roju (miejsce, z którego meteory zdają się wylatywać). Najwięcej obiektów na godzinę (ZHR) można zaobserwować w dzień maksimum. Kiedy wypada? W jakie dni zobaczymy deszcz meteorów z roju Leonidów i jak go oglądać? O tym w dalszej części artykułu.

Zobacz też: Spadające gwiazdy 2021 - KALENDARZ nocy meteorów

Zapomniane polskie hity. Kiedyś słuchał ich każdy

Leonidy 2021 - data nocy spadających gwiazd w listopadzie

Kiedy wypada maksimum roju Leonidów? Najwięcej obiektów na niebie zobaczymy aż w dwie noce! To 17 i 18 listopada. ZHR roju jest zmienne, ale Leonidy już nie raz zaskoczyły obserwatorów. "Najobfitszy" deszcz meteorów z tego roju wystąpił w 1966 roku - ZHR 140 000! W latach 1998-2002, w związku z przelotem 55P/Tempel-Tuttle - macierzystej komety Leonidów, obserwowano około 3000 spadających gwiazd na godzinę. Jak będzie w 2021 roku? Przekonamy się 17 i 18 listopada.

Jak obserwować Leonidy 2021?

Choć gwiazdozbiór Lwa najlepiej widoczny na terenie Polski jest wiosną, nie musimy się obawiać, że nie zobaczymy Leonidów. Śledźmy całe nocne niebo - przy bezchmurnej pogodzie na pewno zobaczymy spadające gwiazdy mknące po ciemnym sklepieniu. Na obserwację najlepiej wybrać miejsce z dala od świateł miasta. Warto też rozejrzeć się za wzniesieniami terenu, które zapewnią lepszy widok. Planując obserwacje Leonidów nie zapomnijcie o ciepłych ubraniach. Listopadowe noce są bardzo zimne.