Którego jest "zimna Zośka"? Co to oznacza dla pogody?

2022-05-10 11:09
Kiedy zimna Zośka 2022? Kiedy przypada zimnych ogrodników 2022? Jaka będzie wtedy pogoda?
Autor: Andrew Dunn/http://www.andrewdunnphoto.com/Wikimedia Commons Kiedy zimna Zośka 2022? Kiedy przypada zimnych ogrodników 2022? Jaka będzie wtedy pogoda?

Zimna Zośka to zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla środkowej Europy. Kiedy wypadają te cykliczne, majowe, chłodne dni z przymrozkami, które spędzają sen z powiek ogrodnikom? Skąd wzięła się nazwa Zimnej Zośki i dlaczego jest ona postrachem wszystkich ogrodników?

ZIMNA ZOŚKA - CO TO JEST?

Często zdarza się, że w maju następuje nagłe załamanie pogody. Wielu ogrodników ma na to wyjaśnienie – wszystko przez zimną Zośkę! Czyli przez co dokładnie? Zimna Zośka to zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla środkowej Europy, kiedy w połowie maja, po okresie utrzymywania się wyżu barycznego nad Środkową i Wschodnią Europą (w tym nad Polską), następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i przy słabnącym wyżu zaczyna napływać – wraz z niżem barycznym – zimne powietrze z obszarów polarnych. 

Analiza danych z lat 1881–1980, przeprowadzona przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, pokazała, że w 95 spośród tych lat zaobserwowano istotne ochłodzenia w okresie 1–25 maja, przy czym aż w dziewięciu latach spadek temperatury z dnia na dzień przekraczał dziesięć stopni Celsjusza. Na podstawie tych danych ustalono, że najwyższe prawdopodobieństwo ochłodzenia występuje między 10 a 17 maja i wynosi aż 34%

Pieniądze to nie wszystko - Marian Szołucha

ZIMNA ZOŚKA - SKĄD WZIĘŁA SIĘ NAZWA?

Nazwy pochodzą od patronów poszczególnych dni – zimni ogrodnicy to św. Pankracy (wspomnienie 12 maja), św. Serwacy (13 maja) i św. Bonifacy (14 maja), a zimna Zośka – św. Zofia (15 maja). Inny patron tego samego dnia, święty Izydor, również został utrwalony w tradycji ludowej z powodu bycia rolnikiem.

Według przysłów i obserwacji ludowych ten okres to ostatnie dni wiosennych przymrozków. W tych dniach chłód może się nasilić, lecz po nich nie powinien już zaszkodzić roślinom.

ZIMNA ZOŚKA - JAK JEJ ZARADZIĆ?

Poranne przymrozki w połowie maja mogą zaszkodzić roślinom, dlatego wielu ogrodników woli zaczekać do 16 maja z sadzeniem kwiatów czy warzyw. Jeżeli jednak już znajdują się one w glebie, to w okresie 12–15 maja należy uważnie śledzić prognozy pogody i w przypadku niskich temperatur przykryć rośliny na przykład agrowłókniną

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze