Rekordowe ceny węgla! Czy może go zabraknąć?

i

Autor: pixabay.com Rekordowe ceny węgla! Czy może go zabraknąć?

Rekordowe ceny węgla! Czy może go zabraknąć?

2022-05-10 11:27

Ceny węgla w 2022 roku są bardzo wysokie. Głównie jest to efektem sankcji na import z Rosji. Pomimo tego, że surowiec ten jest tak drogi, istnieje na niego nadal ogromne zapotrzebowanie. Specjaliści alarmują, że cena będzie jeszcze wyższa i może go po prostu zabraknąć.

Według badania Izby GospodarczejSprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) gospodarstwa domowe korzystające z węgla do ogrzewania domów wydały na jego zakup w sezonie grzewczym 2021/2022 średnio 2992 zł, co, jak obliczono, jest o 15% więcej w porównaniu do wydatków w poprzednim sezonie grzewczym. Wydatki te stanowią przeciętnie ok. 8% dochodów gospodarstw domowych i są najwyższe od 6 lat. Warto tutaj na uwadze mieć to, że jedna trzecia Polaków ogrzewa swoje domy właśnie węglem. 

Surowiec ten bije rekordowe ceny w całej Europie. Głównym powodem jest oczywiście aktualna sytuacja w Ukrainie. Polska już wdrożyła embargo na węgiel z Rosji, robię to także inne kraje Unii Europejskiej.

Ceny węgla 2022. Będzie jeszcze drożej

Jak informuje portal murator.pl, tylko w pierwszym kwartale 2022, od stycznia do kwietnia, węgiel podrożał o 26% (ceny peletu o 19%, a drewna kawałkowego o 24%). Łącznie od stycznia 2021 średnie ceny węgla wzrosły o 101%. Tak wynika z szacunków m.in. Polskiego alarmu Smogowego, który sprawdził ceny węgla w 32 składach we wszystkich województwach.

Maksymalne odnotowane ceny węgla to nawet 2500 zł za tonę.

Jak informują specjaliście, ceny węgla w składach mogą zmieniać się z miesiąca na miesiąc. Ponadto dostępność węgla opałowego jest obecnie często mocno ograniczona. Choć kończy się sezon grzewczy, węgiel kupowany jest w bardzo dużych ilościach z obawy, że go zabraknie. W części składów podkreśla się, że zapasy są na wyczerpaniu i brakuje perspektywy na dalsze dostawy.

Polscy sprzedawcy węgla szacują, że w naszym kraju może zabraknąć nawet 11 mln ton węgla, w tym 5 mln ton w samym tylko sektorze komunalno-bytowym (to 40% rynku). Niedobór będzie odczuwalny jak nigdy dotąd.

Na powyższe ma oczywiście wpływ embargo na węgiel z Rosji, ale nie tylko. Jak informują sprzedawcy, już w poprzednich latach mocno zauważalne było stopniowe zwolnienie wydobywania tego surowca w Polsce, a popyt był już wtedy dużo większy. W liście do premiera Mateusza Morawieckiego dodali, że Ustawa o embargu na rosyjski węgiel z 15 kwietnia jest z moralnego punktu widzenia działaniem słusznym. Jednak należy w związku z tym zmierzyć się z problemami wysokich cen węgla, wydobycia i wprowadzić odpowiednie rozwiązania.

QUIZ. Polskie słowa trudniejsze niż zagraniczne. Podołają tylko najlepsi! Spróbujesz?

Pytanie 1 z 12
Woliera to…?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!