Środa Popielcowa 2022 - data

i

Autor: Canva

Kiedy jest Środa Popielcowa 2022? Czy tego dnia można jeść mięso? [DATA]

2022-03-02 6:26

Środa Popielcowa zwana również Popielcem wywodzi się ze staropolskiej nazwy: Wstępna Środa. W kalendarzu katolickim jest to pierwszy dzień wielkiego postu i jak sama nazwa wskazuje przypada właśnie w środę. Jest to święto „ruchome” i przypada zazwyczaj między 4 lutego a 10 marca. Kiedy Środę Popielcową obchodzimy w 2022 roku?

Kiedy jest Środa Popielcowa 2022? [DATA]

Środa Popielcowa to według tradycji katolickiej dzień pokuty. Rozpoczyna on okres Wielkiego Postu. W naszym kraju, tego dnia wierni przychodzą do kościołów, a na znak przyjętej pokuty księża posypują głowy wiernych popiołem. Ale jest też inna odmiana tego zwyczaju. W kościołach na zachodzie (np. w Anglii) duchowni zamiast posypać głowę popiołem kreślą nim znak krzyża na czole wiernych. Popiół ten wymieszany jest z oliwą z oliwek lub wodą. Skąd bierze się popiół którym posypuje się głowy wiernych? Jest to oczywiście popiół ze spalonych palm z Niedzieli Palmowej. Chyba najbardziej znanym zdaniem kojarzący się z obchodami tego święta jest „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do Świąt Paschalnych.

Kiedy w 2022 roku wypada Środa Popielcowa. Tak jak wspomnieliśmy powyżej jest to święto „ruchome” i rokrocznie może przypadać w różnych terminach. W roku 2022 Środa Popielcowa obchodzona będzie w kościołach 2 marca. Należy pamiętać, że Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia wielu wiernych wybiera się do kościoła by symbolicznie posypać głowę popiołem na znak rozpoczynającego się postu. Chociaż nie ma obowiązku uczestnictwa w mszy świętej w Popielec to jednak księża sugerują, że jest to wskazane.

Czy można jeść mięso w Środę Popielcową? Jeśli zastanawiacie się, czy w Środę Popielcową obowiązuje post od posiłków mięsnych to odpowiadamy. W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dotyczy to wiernych od 14. roku życia natomiast katolicy w wieku między 18 a 60 rokiem życia tego dnia powinni przestrzegać postu ścisłego, czyli ograniczyć liczbę posiłków do syta do jednego w ciągu dnia.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!