Zegar

i

Autor: pixabay.com Zegar

Tej nocy przestawiamy zegarki! Dokładna godzina zmiany czasu 2021

2021-10-30 18:37

Choć temat odejścia od używania czasu letniego i zimowego pojawił się już kilka lat temu, nic nie wskazuje, by zniesienie konieczności przestawiania zegarków nastąpiło w najbliższym czasie. Już tej nocy znów będziemy musieli to zrobić. Sprawdźcie, o której na czas zimowy.

Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy? To pytanie wszyscy zadajemy sobie coraz częściej. Od dekad mieszkańcy i mieszkanki europejskich krajów dwa razy do roku przestawiają wskazówki zegarów. Rozwiązanie to zaczęto wprowadzać jeszcze przed powszechną elektryfikacją. Zmiana czasu miała umożliwić efektywniejsze wykorzystanie światła słonecznego, a co za tym idzie - oszczędności na sztucznym oświetleniu (na początku chodziło o świece, później też prąd). Od kilku lat w UE debatuje się o odejściu od zmiany czasu. Ostateczna data zniesienia konieczności przestawiania wskazówek była jednak przesuwana, a przez pandemię ta kwestia zeszła na dalszy plan. Najwyraźniej zmiana czasu będzie obowiązywała jeszcze przez parę ładnych lat. A kiedy zrobimy to w 2021? W dalszej części artykułu poznacie datę zmiany czasu na zimowy.

Sylwia Grzeszczak rozpłakała się w The Voice of Poland. Znamy powód!

Zmiana czasu na zimowy 2021 - DATA i GODZINA

Podczas najbliższej zmiany czasu, przejdziemy na czas zimowy (CEWT - Central European Winter Time). Stanie się to w nocy z 30 na 31 października. Wskazówki cofniemy o godzinę, z 3:00 na 2:00. To dobra informacja dla tych, którzy lubią dłużej poleżeć w łóżku, ale już osoby podróżujące mogą być poirytowane. Każda zmiana czasu wymaga bowiem dostosowania rozkładów jazdy pociągów i autobusów.

Sonda
Czy zmiana czasu jest potrzebna?