Kiedy jest Wielkanoc 2023? Jak wypadają Święta Wielkanocne w 2023?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Kiedy jest Wielkanoc 2023? Jak wypadają Święta Wielkanocne w 2023?

2023-02-20 18:43

Wielkanoc to wyjątkowy czas w roku. Osoby wierzące udać będą mogły się do kościoła, by cieszyć się ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Później świętować będą w rodzinnym gronie. Jak wypadają Święta Wielkanocne w 2023? Sprawdźcie już teraz!

Wielkanoc, czyli inaczej Zmartwychwstanie Pańskie jest świętem upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To najważniejsze z katolickich świąt w roku, chociaż najmłodszym kojarzy się z dobrą zabawą. Wszystko za sprawą kolorowych pisanek, które stają się ozdobą naszych wielkanocnych koszyczków. Święcenie pokarmów tradycyjnie odbywa się w sobotę, która poprzedza Wielkanoc. W Wielkanocną niedzielę spożywamy je natomiast podczas śniadanka wielkanocnego. W koszyku znaleźć powinny się między innymi:

  • jajka
  • sól
  • chleb
  • kawałek wędliny
  • gałązki bukszpanu

Niektórzy wkładają do koszyczka również cukrowego baranka, kurczaczka lub nawet butelkę wina. W niektórych rejonach Polski święci się również specjalnie na tę okazję wypiekaną babeczkę.

Ikoniczne rockowe teledyski. Te klipy przeszły do historii

Kiedy jest Wielkanoc 2023?

Wielkanoc 2023 w tym roku przypada na 9 kwietnia (niedziela) i 10 kwietnia (poniedziałek). Wielkanoc poprzedzą również:

  • Wielki Czwartek
  • Wielki Piątek
  •  Wielka Sobota

Warto jednak pamiętać, że jedynie Poniedziałek Wielkanocny (zwany również Lanym Poniedziałkiem) jest dniem wolnym ustawowo od szkoły i pracy.

Jak wypadają Święta Wielkanocne w 2024?

W roku 2024 świętami będziemy cieszyć się wcześniej! W roku 2024 Wielkanoc przypada dokładnie 31 marca (niedziela). 1 kwietnia obchodzić będziemy natomiast Poniedziałek Wielkanocny. To wyjątkowy moment, bo zejdzie się on jednocześnie z Prima Aprilis!

QUIZ. W tych powiedzeniach brakuje nazwy zwierzęcia. Wystarczy uzupełnić puste miejsce

Pytanie 1 z 15
Gdyby ... nie skakała, toby nóżki nie złamała!