susza

i

Autor: Pixaby Katastrofa klimatyczna nieunikniona? Jest najnowszy raport IPCC

Ekstremalne zjawiska w pogodzie będą się nasilać. "Nieodwracalne zmiany klimatu coraz bliżej"

2021-08-09 12:22

Czy katastrofy klimatycznej nie uda nam się uniknąć? Właśnie opublikowano raport IPCC w tej sprawie. Niestety nie napawa on optymizmem. - Świat jest niebezpiecznie blisko nieodwracalnych zmian klimatycznych jednoznacznie wywołanych przez człowieka i dlatego należy podjąć działania natychmiast - ogłosił Międzyrządowy - Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC).

Katastrofa klimatyczna nieunikniona? Ekstremalne zjawiska będą występować częściej

W dokumencie wskazano, że obecność gazów cieplarnianych w atmosferze jest już tak wysoka, że może spowodować zakłócenia klimatyczne na dekady, a nawet stulecia. Zaznaczono, że obecne fale upałów, huragany oraz inne ekstremalne zjawiska pogodowe prawdopodobnie będą się nasilały.

Według reportu, jeśli nie podejmie się natychmiastowych i szybkich działań na wielką skalę, to średnie temperatury na świecie wzrosną o 1,5 stopnia C w ciągu najbliższych 20 lat.

Zamieszki w Lubinie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oświadczył, że raport jest "czerwoną flagą dla ludzkości" oraz wezwał do natychmiastowej rezygnacji z wykorzystywania energii pochodzącej z węgla oraz innych paliw kopalnych o wysokim stopniu zanieczyszczenia

Alarm jest ogłuszający. Raport musi być sygnałem, który położy kres korzystaniu z węgla oraz innych paliw kopalnych zanim zniszczą naszą planetę - podkreślił Guterres.

Sonda
Czy uważasz, że opłata za śmieci zależna od zużycia wody jest sprawiedliwa?