Kamil Borniczuk: Kim jest nowy minister sportu i turystyki?

2021-10-26 16:09
Kamil Bortniczuk
Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Kamil Bortniczuk

Kamil Bortniczuk został nowym ministrem sportu i turystyki. Kim jest młody polityk? Jakie ma osiągnięcia? Czy ma żonę i dzieci? Jakie zdobył wykształcenie? Wszystkie najważniejsze informacje o Kamilu Bortniczuku znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści

  1. Kamil Bortniczuk: Kim jest nowy minister sportu i turystyki?
  2. Kim jest Kamil Bortniczuk? [DATA URODZIN, WIEK, DZIECI, ŻONA]
  3. Kim jest Kamil Bortniczuk? [WYKSZTAŁCENIE, DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE]

Kamil Bortniczuk: Kim jest nowy minister sportu i turystyki?

Bortniczuk od grudnia 2019 r. do kwietnia 2020 r. był wiceministrem funduszy i polityki regionalnej jako polityk Porozumienia - ugrupowania, które wraz z PiS oraz Solidarną Polską, tworzyło Zjednoczoną Prawicę. Złożył rezygnację z tej funkcji w związku ze sporem o organizację wyborów prezydenckich. Lider Porozumienia wicepremier Jarosław Gowin sprzeciwił się wówczas organizacji wyborów korespondencyjnych, zaproponował zmianę konstytucji, aby wydłużyć kadencję prezydenta i nie organizować wyborów w czasie pandemii.

Czytaj także: Rekonstrukcja rządu 26.10.2021. Kim są nowi ministrowie?

W lutym 2021 r. Bortniczuk został najpierw zawieszony, a następnie wykluczony z Porozumienia w wyniku konfliktu części członków partii z Jarosławem Gowinem. Bortniczuk znalazł się w gronie zwolenników Adama Bielana, który zarzucał Gowinowi bezprawne sprawowanie funkcji szefa partii w wyniku wygaśnięcia kadencji. Ostatecznie Bielan założył Partię Republikańską, do której dołączył Bortniczuk.

 Kiedy po zdymisjonowaniu wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anny Korneckiej oraz ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, Porozumienie opuściło koalicję rządzącą, Partia Republikańska dołączyła do Zjednoczonej Prawicy.

Kim jest Kamil Bortniczuk? [DATA URODZIN, WIEK, DZIECI, ŻONA]

Kamil Bortniczuk urodził się w 1983 roku w Głuchołazach w woj. opolskim. Oznacza to, że w chwili objęcia stanowiska ministra sportu i turystyki ma zaledwie 38 lat. Jest żonaty i ma czwórkę dzieci - trzy córki i syna.

Kim jest Kamil Bortniczuk? [WYKSZTAŁCENIE, DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE]

Kamil Bortniczuk ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim (2007 r.) oraz prawo na Uniwersytecie Gdańskim (2017 r.). W 2015 roku bez powodzenia startował do Sejmu z listy PiS w woj. opolskim; w 2018 r. objął mandat posła VIII kadencji po Bartłomieju Stawiarskim, który został wybrany na burmistrza Namysłowa. W 2019 roku został posłem Sejmu IX kadencji wybranym z listy PiS. Zasiada w klubie PiS.

W przeszłości, jako członek PiS od 2002 r., sprawował mandat radnego miejskiego w Głuchołazach (w latach 2006-2010); w 2010 został radnym startując z własnego komitetu. Dwukrotnie bezskutecznie ubiegał się o urząd burmistrza Głuchołazów, dwukrotnie przegrywając z Edwardem Szupryczyńskim.

Czytaj także: Jarosław Kaczyński zapowiedział, że REZYGNUJE ze stanowiska w rządzie! Powiedział, KIEDY odejdzie

Należał do partii Polska Jest Najważniejsza, z listy PJN bezskutecznie startował w wyborach parlamentarnych w 2011 r.; współtworzył Polskę Razem, która została przekształcona w Porozumienie. W 2018 roku został rzecznikiem prasowym Porozumienia; funkcję tę pełnił do stycznia 2020 r.

 Przed wyborami w 2015 r. był w zespole doradców Beaty Szydło gdzie odpowiadał za kwestie funduszy europejskich. Od 2016 r. był dyrektorem gabinetu ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

QUIZ. Dokończysz ten wiersz? Same klasyki. Pamiętasz je ze szkoły?

Pytanie 1 z 15
Każdy z nas pamięta słowa Inwokacji z „Pana Tadeusza”: „Litwo, Ojczyzno moja! Ty jesteś jak...”
W formie 24: ćwiczenia kulszowo goleniowe
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze