Jodek potasu - co to jest? Kto powinnien go przyjąć?

i

Autor: Canva.com Jodek potasu w 20 punktach w małopolskiej gminie. Kiedy otrzymają go mieszkańcy?

Jodek potasu - co to jest? Kto powinnien go przyjąć?

2022-10-06 8:48

Tabletki z jodkiem potasu trafiają do polskich szkół. Nauczyciele, pielęgniarki i dyrektorzy na dystrybucję i będą mieli sześć godzin od ogłoszenia alarmu. MSWiA poinformowało o rozesłaniu tabletek z jodkiem potasu również do jednostek straży pożarnej w całej Polsce. Kto powinien go przyjąć? Czym jest jodek potasu? Sprawdźcie!

W związku z wojną w Ukrainie, a konkretnie walkami w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, podjęto w Polsce konkretne działania. Uszkodzenie elektrowni przez Rosjan może stworzyć poważne ryzyko skażenia radiacyjnego. Zażywanie tabletek z jodkiem potasu to jeden ze środków chroniących przed skutkami szkodliwego promieniowania. Dawka zależy od wieku przyjmującego oraz od poziomu skarżenia. Jodek potasu powinien znaleźć się w organizmie zanim nad Polskę nadciągnie radioaktywna chmura. Minister Michał Dworczyk podkreśla jednak, że eksperci nie wskazują na znaczny wzrost zagrożenia radiacyjnego. Przygotowanie tabletek z jodem jest w tej sytuacji procedurą standardową, co nie oznacza jednak, że nie będzie koniecznością w przypadku wybuchu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Jak działa jodek potasu?

Odpowiednio wczesne zażycie tabletki z jodkiem potasu wypełnia tarczycę bezpiecznym stałym jodem i blokuje odkładanie się pierwiastka. Warunkiem skuteczności jest odpowiednio wczesne przyjęcie preparatu, dlatego tabletki należy rozprowadzić w ciągu 6 godzin od wybuchu. Zanim jednak jodek zostanie podany w szkołach, rodzice uczniów otrzymują odpowiednie deklaracje do podpisania i wyrażenia zgody na zastosowanie tabletek.

Co to jest płyn Lugola i do czego służy?

Jodek potasu jest też składnikiem płynu Lugola. Płyn Lugola to wodny roztwór czystego jodu w jodku potasu opracowany przez Jeana Lugola.

To właśnie jego podawano Polkom po awarii czarnobylskiej elektrowni atomowej w 1986 roku. W Polsce podano go 18,5 milionom osób, w rejonach uznanych za zagrożone. Była to największa tego typu akcja na świecie. Jak pić płyn Lugola? Zwykle stosuje się 10 kropli płynu Lugola na niecałą szklankę 200 ml przegotowanej wody. Możemy użyć również wody destylowanej.

Zobacz też: Jodek potasu: na co się stosuje? Jak działa? Jakie są skutki uboczne przyjmowania? To musicie wiedzieć

QUIZ. Jadalny, niejadalny czy trujący?

Pytanie 1 z 19
Czubajka kania to grzyb:
Kania
(NIE UŻYWAĆ) Artyści, którzy powinni wydać nowy album w 2023 roku - zagranica