szczepionka na koronawirusa

i

Autor: PhotoLizM/pixabay.com

Jedna dawka Johnson & Johnson to ZA MAŁO! W sierpniu kolejne szczepienia?

2021-07-23 8:11

Mieszkańcy Islandii, którzy otrzymali jednodawkową szczepionkę Janssen (Johnson & Johnson), zostali zaproszeni na dodatkowe szczepienie w drugiej połowie sierpnia w celu wzmocnienia odporności na wysoko zakaźny wariant Delta koronawirusa.

"Chcemy zaoferować wszystkim tym, którzy zaszczepili się preparatem Janssen dodatkową dawkę szczepionki. Prawdopodobnie będzie to Pfizer"

- oświadczył w czwartek na konferencji prasowej główny epidemiolog Islandii Thorolfur Gudnason.

Preparat koncernu Johnson & Johnson wyróżnia się tym, że do pełnego zaszczepienia wystarczy jeden zastrzyk. W przypadku preparatów firm AstraZeneca, Pfizer czy Moderna wymagane są dwie dawki.

 

Spośród prawie 267 tys. osób, które na Islandii otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19, około 53 tys. przyjęło preparat Janssen. Trzy czwarte tych osób ma mniej niż 40 lat.

Islandia od ponad tygodnia zmaga się ze wzrostem liczby nowych zakażeń koronawirusem; w ciągu ostatnich 7 dni zanotowano 213 infekcji, z czego 148 to osoby w pełni zaszczepione. Główny epidemiolog kraju Gudnason twierdzi, że większość osób zaszczepionych, u których wykryto nową infekcję SARS-CoV-2, to właśnie osoby zaszczepione preparatem Janssen.

 

AFP pisze, że ostatni wzrost liczby nowych zakażeń na wyspie może doprowadzić do przywrócenia restrykcji przeciwepidemicznych, które zniesiono 26 czerwca.

Dr Paweł Grzesiowski: Szczepionka da sportowcom ZASTRZYK energii | Futbologia