Jawność wynagrodzeń wkrótce w Twojej firmie! Już przy rekrutacji dowiesz się, ile zarobisz

2021-03-17 9:39
Transarentność wynagrodzeń ma pomóc zniwelować różnice w płacach kobiet i mężczyzn
Autor: Annie Spratt/Unsplash Transarentność wynagrodzeń ma pomóc zniwelować różnice w płacach kobiet i mężczyzn

Jawność wynagrodzeń to pomysł na wprowadzenie sprawiedliwej siatki płac w firmach na terenie całej Unii Europejskiej. Obecnie rzadkością jest choćby przejrzyste informowanie o widełkach płacowych w ogłoszeniach o pracę. Proponowane zmiany pozwolą pracownikom dowiedzieć się, jakie są średnie wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach w ich firmach. Ma to być sposób na zrównanie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn.

Jawność wynagrodzeń coraz bliżej! Komisja Europejska chce, abyśmy mieli prawo wiedzieć, jakie są średnie wynagrodzenia na analogicznych do naszych i innych stanowiskach - informuje serwis Money.pl. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy nasi koledzy i koleżanki z pracy zarabiają więcej od nas. Duże firmy będą musiały publikować te informacje w corocznych raportach. Mniejsze będą udostępniać dane jedynie na wyraźną prośbę pracownika. Jeżeli pracodawcy nie zechcą informować o wysokości wynagrodzeń, to zapłacą karę.  Co więcej, przedsiębiorcy, u których rozbieżności między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn przekroczą pułap 5 proc., będą automatycznie wykluczani z udziału w przetargach!

Dla pracowników oznacza to nie tylko jawność wynagrodzeń, ale też możliwość domagania się zadośćuczynienia. Ma to doprowadzić do usunięcia nierówności w wynagrodzeniach wypłacanych kobietom i mężczyznom na pracę na tym samym stanowisku, z podobnym doświadczeniem i kompetencjami.

Pensje w firmach będą jawne już na etapie rekrutacji

Projekt unijnej dyrektywy zakłada, że już w czasie rekrutacji kandydat do pracy będzie znał wysokość wynagrodzenia na stanowisku, na które aplikuje - donosi z kolei “Rzeczpospolita”. Taka informacja będzie musiała znaleźć się w ogłoszeniu o naborze, ewentualnie ma zostać udostępniona kandydatom jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy kwalifikacyjnej.

Jawność wynagrodzeń. Od kiedy? Jakie korzyści?

Obecnie w Polsce nierówności płacowe kobiet i mężczyzn sięgają prawie 20 proc. Na dodatek w naszym kraju bardzo rzadko publikuje się widełki płacowe w ogłoszeniach o pracę. Jawność płac mogłaby przyczynić się do wzrostu wynagrodzeń, bo firmy walczyłyby o pracowników lepszymi pensjami. 

Kiedy transparentność w wynagrodzeniach miałaby zostać wprowadzona? Unia Europejska chce, aby stało się to już za 3-4 lata.  

Sonda
Czy jesteś zadowolony/a ze swoich zarobków?
Kobiety kontra mężczyźni | ESKA XD #018
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze