Wiosna

i

Autor: pixabay.com Wiosna

Jaka będzie wiosna 2022? Czy będzie ciepło? IMGW podaje prognozy pogody na kwiecień, maj i czerwiec

2022-03-26 13:18

Jaka będzie wiosna 2022? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową, eksperymentalną prognozę pogody na kwiecień, maj i czerwiec. Jaka będzie temperatura? Czy będzie ciepło? Sprawdźcie poniżej.

Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny przypadnie, jak co roku, wypada 21 marca. Oznacza to, że nie pokryje się on z astronomicznym pierwszym dniem, który przypadnie dzień wcześniej – 20 marca. To właśnie wówczas nastąpi równonoc, czyli zrównanie dnia z nocą – będą one trwały tyle samo: po 12 godzin. Od tej chwili każdy kolejny dzień będzie starał się dłuższy a noc – krótsza. A jaka będzie pogoda na wiosnę 2022?

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali długoterminową, eksperymentalną prognozę pogody na zbliżającą się wielkimi krokami wiosnę, która już zaczęła się pojawiać za oknem.Jak wyjaśniają eksperci, prognozy długoterminowe są obarczone dużą niepewnością i mogą się od siebie znacząco różnić.

Prognoza długoterminowa. Pogoda na kwiecień 2022

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w południowej części kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na północy możliwa suma opadów powyżej normy wieloletniej.

Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla kwietnia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.7°C, a górna granica o 0.1°C.

Prognoza długoterminowa. Pogoda na maj 2022

W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla maja jest zbliżona do poprzedniej normy z lat 1981-2010.

Prognoza długoterminowa. Jaka pogoda czeka nas w czerwcu 2022?

Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na wschodnich i południowo wschodnich krańcach kraju możliwa suma opadów powyżej normy.

Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla czerwca jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.4°C, a górna granica o 0.5°C.

Jak interpretować pojęcia „powyżej normy” i „poniżej normy” w prognozach na kwiecień-czerwiec?

Prognoza średniej temperatury powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 5°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej 5°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i burze, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

QUIZ. Ameryka niejedno na imię! Czwartkowy test z geografii o Ameryce Południowej

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Ile niedpoległych państw jest w Ameryce Południowej?
Super Raport 10.03 (Goście: Wojciech Bakun - prezydent Przemyśla, płk Maciej Matysiak, dr Sławomir Dudek - FOR) Sedno Sprawy: Anna Moskwa