Jak będą wyglądały pierwsze szczepienia na koronawirusa: Jak się do nich przygotować?

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Jak będą wyglądały pierwsze szczepienia na koronawirusa: Jak się do nich przygotować?

Jak będą wyglądały pierwsze szczepienia na koronawirusa: Jak się do nich przygotować?

2020-12-23 11:59

Jeszcze przed końcem roku do Polski trafią pierwsze szczepionki na koronawirusa. Jako pierwsza zostanie zaszczepiona tzw. grupa zero. Znajduje się w niej m.in. personel medyczny. Jak będą wyglądały pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19 i jak się do nich przygotować?

Polacy o świętach w pandemii. Maseczki przy wigilijnym stole?

Pierwsze szczepionki na koronawirusa: Jak wygląda szczepienie?

Pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19 zaplanowano w Polsce na 27.12.2020 r. Będą się odbywać w 72 placówkach w całym kraju. Ich wykaz znajdziesz >>TUTAJ<<. Jako pierwsi zaszczepią się medycy, ale też pracownicy aptek czy domów opieki społecznej. Jak wygląda proces szczepienia?

  • proces zgłoszeń online - Osoby z grupy „0”, które chcą zaszczepić się przeciwko COVID-19, zgłaszają się do swojego pracodawcy, przekazując jednocześnie wypełnione oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Następnie pracodawca wybiera szpital węzłowy i przekazuje zbiorcze zestawienie chętnych pracowników do danego szpitala.
  • Szpital węzłowy ustala grafik i zaprasza na szczepienia – wystawia dla wskazanych pracowników e-skierowania i umawia z daną placówką datę szczepienia zgłoszonego personelu (dzień lub więcej dni tylko dla danej placówki).
  • Osoba, która została zaproszona na szczepienie musi pojawić się w danej placówce, przejść kwalifikację i podpisać zgodę na szczepienie.
  • Po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki w tym samym szpitalu węzłowym należy umówić się na podanie drugiej dawki szczepionki.
  • Jeżeli dana osoba nie może zaszczepić się w terminie zaproponowanym przez szpital węzłowy, należy zgłosić się do koordynatora szczepień i umówić na inny termin.

Czytaj także: SMS o kwarantannie domowej. Dostałeś taki? Uważaj! To może być oszustwo

Pierwszy pacjent, który otrzyma szczepionkę przeciwko COVID-19 zostanie zaszczepiony w szpitalu MSWiA w Warszawie.

Ekstremalny quiz wiedzy o Świętach Bożego Narodzenia. Sprawdź się, nie będzie łatwo!

Pytanie 1 z 15
Popularna piosenka „Jingle Bells” została napisana na Boże Narodzenie.
Quiz o Świętach Bożego Narodzenia