urodziny

i

Autor: Pexels.com

W przyszłym roku 1800 zł od państwa dla każdego, kto kończy 18 lat! Trzeba będzie je wydać na konkretny cel

2021-10-07 8:46

To naprawdę bardzo hojny prezent! Każdy mieszkaniec Hiszpanii z okazji ukończenia 18. roku życia otrzyma od państwa bon o wartości ponad 1800 zł na wydatki związane z kulturą. Taką informację, przekazał w środę, 6 października, premier Pedro Sanchez. Od kiedy będą one wydawane i na co konkretnie mają być przeznaczone?

Szef hiszpańskiego rządu sprecyzował, że państwowe wsparcie będzie wypłacane od 2022 r. osobom wchodzącym w dorosłość, które korzystają z wydarzeń kulturalnych.

Stwierdził, że Hiszpania poprzez przyjęcie nowego wsparcia dla młodzieży zamierza pomagać rodzimej kulturze, tak jak robią to inne państwa UE, wśród których wymienił Francję i Włochy.

Sanchez wyjaśnił, że uwzględnione już w projekcie budżetu na 2022 r. środki będą służyły na “zakup biletu do kin, na spektakle, koncerty muzyczne lub zakup książek”.

To ciekawy sposób finansowania przez rząd krajowej kultury. Czy podobne rozwiązanie mogłoby zostać wprowadzone w Polsce? Dotychczas nie ma takich sygnałów od władz państwowych, jednak z pewnością środowiska twórców i wydawców mocno poparły by taką ideę. Tym bardziej, że pandemia koronawirusa dała się im mocno we znaki.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, większość instytucji kultury (64,9%) wskazało, że doświadczyło negatywnych skutków pandemii COVID-19, poprzez m.in. spadek przychodów z działalności gospodarczej.

Wśród instytucji kultury, które wskazały, że doświadczyły negatywnych skutków pandemii 63,4% oszacowało skalę spadku przychodów z działalności gospodarczej na poziomie poniżej 50,0%. Natomiast na spadek przychodów z działalności gospodarczej powyżej 90,0% wskazało 8,0% instytucji kultury.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Kongres 590 2021: Paweł Kowalczyk prezes Polskiej Ligii E-Sportowej: Jestem pewien, że e-Sport będzie na olimpiadzie