Hakerzy z Białorusi włamali się na konta polskich polityków?

i

Autor: archiwum prywatne, zdjęcie ilustracyjne Hakerzy z Białorusi włamali się na konta polskich polityków?

Hakerzy z Białorusi włamali się na konta polskich polityków?

2021-11-16 20:34

Zespół hakerów powiązany z cyberoperacją Ghostwriter, w ramach której m.in. publikowane są maile polskich polityków, ma powiązania z białoruskim reżimem - oceniła we wtorek amerykańska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem Mandiant, która nie wyklucza udziału hakerów rosyjskich. Firma poinformowała o swoich ustaleniach w wydanym we wtorek komunikacie oraz podczas konferencji Cyberwarcon.

"Mandiant Threat Intelligence ocenia z wysokim stopniem pewności, że grupa UNC1151 jest związana z białoruskimi władzami. Ta ocena jest oparta o techniczne i geopolityczne wskaźniki" - napisano w komunikacie firmy. Eksperci ocenili również, że sama kampania informacyjno-szpiegowska Ghostwriter jest dziełem co najmniej częściowo białoruskiego reżimu.

Czytaj także: Wyciekły dokumenty ze skrzynki e-mail szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka!

"Nie możemy wykluczyć rosyjskiego wkładu w UNC1151 i Ghostwriter. W tym czasie jednak nie odkryliśmy bezpośrednich dowodów takiego wkładu" - napisano.

Mandiant był pierwszym ośrodkiem, który zidentyfikował trwającą co najmniej od 2016 r. cyberoperację, która pierwotnie była powszechnie uznawana za dzieło rosyjskich służb. Na udział Rosji wskazywał też we wrześniowym oświadczeniu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

QUIZ. Te książki zna każdy, kto skończył podstawówkę. Czy na pewno znasz ich tytuły? Mniej, niż 8/10 to wstyd!

Pytanie 1 z 10
"Stary człowiek i..."

Według Mandianta, zarówno techniczne dane, jak i cele działań UNC1151 silnie wskazują na udział Mińska. Firma notuje, że operacja - pierwotnie skierowana przeciwko obecności żołnierzy NATO w krajach wschodniej flanki - zmieniła swój charakter, obierając za cel głównie władze i społeczeństwa sąsiadów Białorusi, a także - w okresie wokół zeszłorocznych wyborów prezydenckich na Białorusi - w białoruską opozycję.

Czytaj także: Atak hakerski na Facebooku! 50 milionów użytkowników zaatakowanych!

"Operacje w ramach Ghostwriter promowały narracje skupiające się na oskarżeniach o korupcję lub skandalach wewnątrz partii rządzących na Litwie i w Polsce, próbach wywołania napięć w relacjach polsko-litewskich i dyskredytowania białoruskiej opozycji".

Część działań hakerów dotyczyła również kontrowersji związanych z budowaną przez Białoruś elektrownią atomową w Ostrowcu przy granicy z Litwą, zaś w ostatnim czasie - m.in. rozsiewania fałszywych informacji na temat przestępstw dokonywanych przez migrantów. Informacje rozprzestrzeniane w ramach operacji były potem wykorzystywane przez białoruską telewizję państwową.

Czytaj także: Na granicy pilnie potrzebna pomoc humanitarna. Organizacje apelują do rządu

Według firmy początki dezinformacyjnej części operacji Ghostwriter sięgają co najmniej 2016 r., a cyberszpiegowskiej - 2017. Kampania zyskała swoją nazwę z racji początkowych taktyk hakerów, którzy włamywali się do systemów lokalnych portali i umieszczali w nich fałszywe informacje wymierzone głównie w obecność wojsk NATO. Od tego czasu operacja rozszerzyła swój zasięg o kradzież poufnych danych i włamania na konta polityków, czego kulminacją była trwająca do dziś publikacja domniemanych e-maili z prywatnej skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka.

Szturm migrantów na przejście w Kuźnicy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE