Gwałtowny wiatr nadal w Polsce. IMGW podało najnowszą prognozę pogody

2022-05-21 16:46
Gwałtowny wiatr nadal w Polsce. IMGW podało najnowszą prognozę pogody
Autor: pixabay.com Gwałtowny wiatr nadal w Polsce. IMGW podało najnowszą prognozę pogody

W sobotę pogoda stopniowo zacznie się stabilizować. Na południu będzie pogodnie, ale w centralnym pasie Polski możliwe są słabe burze, a na północy wiatr w porywach może jeszcze osiągać do 100 km/h. W wysokich partiach Tatr może spaść śnieg.

Jak powiedział Jakub Gawron, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, po burzliwej i wietrznej nocy pogoda w sobotę zacznie się stopniowo stabilizować.

- Dzisiaj na południu kraju na ogół pogodnie, chociaż okresami może się pojawić zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu. W pasie centralnym: od Ziemi Lubuskiej, przez centrum, po Mazowsze, nie są wykluczone słabe burze. Na północy zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami i opadami deszczu. Na krańcach północnych może spaść do 15 litrów na metr kwadratowy – powiedział Jakub Gawron. Temperatura maksymalna od 12 do 14 stopni Celsjusza na krańcach północnych do 22 na południowym wschodzie Polski.

Gwałtowny wiatr głównie na północy Polski

Jakub Gawron zdradził również, jak w sobotę będzie wyglądała sytuacja z wiatrem. Czy nadal możemy spodziewać się gwałtownych podmuchów? I w jaki rejonach Polski? - Wiatr w większości rejonów Polski umiarkowany, dość silny i silny, miejscami do 45 km/h. Najsłabsze porywy wiatru prognozowane są na południu - do 65 km/h. Natomiast w centrum będzie to do 80-90, a nad morzem miejscami porywy wiatru osiągną do 100 km/h - powiedział.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia 1. i 2. stopnia dla całego kraju. Te drugie dla centralnej i północnej Polski. Do końca dnia najmocniej ma wiać w woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Prawie 55 tysięcy odbiorców bez prądu w wyniku silnego wiatru

Na tę chwilę jednak silny wiatr spowodował awarie energetyczne. W sobotę o godzinie 16:00 w całej Polsce prądu nie miało niemal 55 tysięcy odbiorców - poinformował wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. Z danych, które przekazał wynika, że najwięcej odbiorców pozbawionych prądu jest w województwach: mazowieckim - 21,7 tys., lubelskim - 6,2 tys., podlaskim - 5,5 tys.

Niedziela z przelotnymi opadami deszczu i śniegiem w Tatrach

W nocy siła wiatru osłabnie. Tylko dla rejonów północnych mogą być wydane ostrzeżenia. Na południu, wschodzie i zachodzie kraju zachmurzenie na ogół umiarkowane. Na pozostałym obszarze umiarkowane i duże. W całym kraju miejscami mogą pojawiać się przelotne opady deszczu. Największa szansa na opady istnieje w północnej części Polski.

Lokalnie, w obszarach podgórskich prognozowane jest 6 stopni i śnieg. Wiatr umiarkowany i dość silny. W porywach na południu kraju wiejący z prędkością do 50 km/h, w centrum do 55 km/h, na wschodzie i na północy do około 70 km/h, ciągu nocy słabnący.

Juwenalia 2022 w Kielcach. Koncert hip-hopowy w Amfiteatrze Kadzielnia

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze