Jak poradzić sobie z traumą?

i

Autor: Canva Jak poradzić sobie z traumą?

Granie w tę GRĘ pomoże ci zapomnieć o traumatycznych wspomnieniach i usprawnić mózg! [WIDEO]

2021-11-12 10:30

Pewna bardzo stara i raczej nieskomplikowana gra okazała się kluczem do radzenia sobie z pewną dolegliwością, która ma destrukcyjny wpływ na nasze życie. Jak myślicie czy ta gra znajduje się na waszym smartfonie i czy wiecie jak dobroczynny wpływ może mieć na wasze zdrowie. Warto sprawdzić, o jaką grę chodzi.

Granie w gry nie jest szkodliwe?

Ową niesamowitą grą jest jedna z najstarszych gier komputerowych. Sposobem na radzenie sobie z traumatycznymi wspomnieniami jest granie w… Tetris. Niewątpliwie jest to jedna z najpopularniejszych gier. Gra ta powstała w 1984 r. w ZSRR na komputerze Elektronika 60. Dla osób, które nie znają tej gry wyjaśniamy, że polega ona na ustawianiu klocków opadających z górnej części ekranu tak, aby kwadraty składające się na nie utworzyły wiersz na całej szerokości pola gry. Od momentu jej powstania szacuje się, że do dziś zagrało w nią co najmniej pół miliarda osób!

Obecnie ta gra jest powszechnie dostępna na smartfonach i wiele osób gra w nią z sentymentu lub, by „oczyścić myśli”. Okazuje się jednak że ta gra może mieć zbawienny wpływ na nasz mózg. Jak to możliwe?

Sonda
Grałeś w Tetris?

Jak poradzić sobie z traumą?

Jak to możliwe, że granie w tą prostą grę może pomóc poradzić sobie z zespołem stresu pourazowego, czyli PTSD? PTSD objawia przede wszystkim powracającymi, złymi wspomnieniami. Takie nawracające traumatyczne wspomnienia mogą prześladować chorych miesiącami, a nawet latami. Doprowadzając do zaburzeń snu, wywołując ataki paniki. Naukowcy udowodnili, że gra Tetris może przynieść ulgę osobom zmagającym się z PTSD. Z badań prowadzonych na Uniwersytecie Oksfordzkim wynika, że granie w Tetris pomaga ograniczyć objawy PTSD.

Już 10-minutowa sesja gry w Tetris pozwala na zajęcie czymś innym obszaru mózgu, który odpowiedzialny jest przetwarzanie obrazów w mózgu, które zazwyczaj po traumatycznych wydarzeniach zaangażowane są w nieświadome zapamiętywanie i odgrywanie w kółko tego, co się nam przydarzyło. Granie w tą prostą grę „odwraca uwagę naszego mózgu” od tej tendencji i pozwala powoli wrócić do normalności. Przeprowadzane badania wpisują się w trend, z którego wynika, że generalnie gry rozwijają nasz mózg, o ile tylko gramy z umiarem i nie popadamy w groźne dla naszego zdrowia uzależnienie od gier.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!