Elżbieta II nie żyje. Królowa Wielkiej Brytanii zmarła w wieku 96 lat. Brytyjczycy pogrążeni w żałobie

2022-09-08 19:34
Elżbieta II nie żyje. Królowa Wielkiej Brytanii zmarła w wieku 96 lat
Autor: Shutterstock

Z olbrzymim smutkiem informujemy, że Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii, zmarła w wieku 96 lat 8 września 2022. Była ona najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Nie tylko Brytyjczycy pogrążeni są w żałobie. Jej odejście opłakiwać będzie cały świat. W 2022 roku królowa obchodziła swój platynowy jubileusz.

Spis treści

  1. Królowa Elżbieta II nie żyje
  2. 70 lat panowania. Niezwykła biografia królowej Wielkiej Brytanii

Królowa Elżbieta II nie żyje

Informacja o śmierci Elżbiety II, królowej Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów sparaliżowała nie tylko Brytyjczyków, ale także ludzi na całym świecie. Królowa zmarła dzisiaj na zamku w Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Wieść o nagłym pogorszeniu się jej zdrowia pojawiła się w mediach w czwartek, 8 września. Tego dnia Pałac Buckingham przekazał w oficjalnym oświadczeniu, że królowa znajduje się pod opieką lekarzy i wyraził zaniepokojenie stanem jej zdrowia. Poinformowano także, że Elżbieta II będzie się znajdować pod nadzorem medycznym. Dzień wcześniej królowa przełożyła zaplanowane wirtualne spotkanie z członkami Tajnej Rady ze względu na stan zdrowia. Dzisiaj niestety stan zdrowia królowej się pogorszył. Pałac Buckingham przekazał smutne wieści. Wielka Brytania jest pogrążona w żałobie

70 lat panowania. Niezwykła biografia królowej Wielkiej Brytanii

Elżbieta II, a właściwie Elżbieta Aleksandra Maria, urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie jako pierwsza córka króla Jerzego VI i księżnej Yorku Elżbiety Bowes-Lyon. W momencie narodzin zajmowała trzecie miejsce w linii sukcesji, po księciu Walii Edwardzie i swoim ojcu. Kiedy Elżbieta miała 10 lat, zmarł jej dziadek - król Jerzy V, a tron objął jej stryj - książę Walii, Edward VIII. Jednakże ze względu na mezalians jeszcze w tym samym roku abdykował, a królem został ojciec Elżbiety Jerzy VI. Wówczas mała „Lilibet” zajęła pierwsze miejsce w linii sukcesji. 6 lutego 1952 Jerzy VI zmarł na atak serca. Dzień po śmierci ojca Elżbieta, mając 25 lat, została ogłoszona królową Wielkiej Brytanii i przyjęła imię Elżbieta. Koronacja odbyła się 2 czerwca 1953. 

Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii i jednocześnie najdłużej panującą głową państwa na świecie. Zasiadała na tronie przez 70 lat. 

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze