Elżbieta II nie żyje. Królowa Wielkiej Brytanii zmarła w wieku 96 lat

i

Autor: Shutterstock

Elżbieta II nie żyje. Królowa Wielkiej Brytanii zmarła w wieku 96 lat. Brytyjczycy pogrążeni w żałobie

2022-09-08 19:34

Z olbrzymim smutkiem informujemy, że Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii, zmarła w wieku 96 lat 8 września 2022. Była ona najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Nie tylko Brytyjczycy pogrążeni są w żałobie. Jej odejście opłakiwać będzie cały świat. W 2022 roku królowa obchodziła swój platynowy jubileusz.

Spis treści

  1. Królowa Elżbieta II nie żyje
  2. 70 lat panowania. Niezwykła biografia królowej Wielkiej Brytanii

Królowa Elżbieta II nie żyje

Informacja o śmierci Elżbiety II, królowej Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów sparaliżowała nie tylko Brytyjczyków, ale także ludzi na całym świecie. Królowa zmarła dzisiaj na zamku w Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Wieść o nagłym pogorszeniu się jej zdrowia pojawiła się w mediach w czwartek, 8 września. Tego dnia Pałac Buckingham przekazał w oficjalnym oświadczeniu, że królowa znajduje się pod opieką lekarzy i wyraził zaniepokojenie stanem jej zdrowia. Poinformowano także, że Elżbieta II będzie się znajdować pod nadzorem medycznym. Dzień wcześniej królowa przełożyła zaplanowane wirtualne spotkanie z członkami Tajnej Rady ze względu na stan zdrowia. Dzisiaj niestety stan zdrowia królowej się pogorszył. Pałac Buckingham przekazał smutne wieści. Wielka Brytania jest pogrążona w żałobie

70 lat panowania. Niezwykła biografia królowej Wielkiej Brytanii

Elżbieta II, a właściwie Elżbieta Aleksandra Maria, urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie jako pierwsza córka króla Jerzego VI i księżnej Yorku Elżbiety Bowes-Lyon. W momencie narodzin zajmowała trzecie miejsce w linii sukcesji, po księciu Walii Edwardzie i swoim ojcu. Kiedy Elżbieta miała 10 lat, zmarł jej dziadek - król Jerzy V, a tron objął jej stryj - książę Walii, Edward VIII. Jednakże ze względu na mezalians jeszcze w tym samym roku abdykował, a królem został ojciec Elżbiety Jerzy VI. Wówczas mała „Lilibet” zajęła pierwsze miejsce w linii sukcesji. 6 lutego 1952 Jerzy VI zmarł na atak serca. Dzień po śmierci ojca Elżbieta, mając 25 lat, została ogłoszona królową Wielkiej Brytanii i przyjęła imię Elżbieta. Koronacja odbyła się 2 czerwca 1953. 

Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii i jednocześnie najdłużej panującą głową państwa na świecie. Zasiadała na tronie przez 70 lat.