Dzień wolny za 15 sierpnia 2021. Czy w tym roku odbierzemy dodatkowe wolne w pracy?

i

Autor: Unsplash - Christin Hume Dzień wolny za 15 sierpnia 2021. Czy w tym roku odbierzemy dodatkowe wolne w pracy?

Dzień wolny za 15 sierpnia 2021. Czy w tym roku odbierzemy dodatkowe wolne od pracy?

2021-08-11 8:10

W tym roku 15 sierpnia, święto ustawowo wolne od pracy, wypada w niedzielę. Czy w związku z tym przysługuje nam DODATKOWY dzień wolny od pracy do odebrania w innym terminie? Co mówią na ten temat przepisy Kodeksu Pracy? Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w naszym materiale poniżej.

Jakie święto wypada 15 sierpnia? Jedni w ogóle nie pamiętają, że 15 sierpnia jest świętem, inni z kolei datę pamiętają, ale nie mają pojęcia, jakie święto, a raczej dwa święta się pod nią kryją. Zatem przypominamy. 15 sierpnia wypada państwowe Święto Wojska Polskiego oraz kościelne Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 

Święto Wojska Polskiego jest to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz.U. z 1992 r. nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992.

Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dla którego ustawodawca wprowadził wolne.

Raport z anteny 6.07, godz.10

Czy za 15 sierpnia można odebrać dzień wolny?

W tym roku 15 sierpnia wypada w niedzielę. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy za święto w niedzielę należy się dodatkowe wolne. Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Za święta wypadające w niedzielę wolnego NIE ODBIERAMY. Regulują to przepisy Kodeksu Pracy. Zgodnie z art. 130 § 2 KP "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin".

Dodatkowe dni urlopu. Mogłeś o nich nie wiedzieć. Zobacz, kiedy ci przysługują!