samolot

i

Autor: canva

Wiadomości

Duże utrudnienia na lotnisku w Paryżu. Odwołano 70 proc. rejsów z powodu strajku

2024-05-25 21:56

Na paryskim lotnisku Orly odwołanych zostało w sobotę 70 proc. rejsów; tyle samo odwołanych będzie w niedzielę - podała AFP. Powodem zakłóceń jest apel związków zawodowych kontrolerów lotów, które wezwały do strajku podczas weekendu.

Utrudnienia na lotnisku w Paryżu. Odwołano 70 proc. lotów w weekend

W odpowiedzi na apel Francuska Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego (DGAC) najpierw zwróciła się do przewoźników o odwołanie 70 proc. lotów w sobotę, a następnie również w niedzielę. 

DGAC powiadomiła w sobotę po południu, że rano wystąpiły opóźnienia tych rejsów, które nie były odwołane. Sytuacja jednak "wyraźnie się poprawiła" - zapewniła DGAC. Wśród utrzymanych lotów są połączenia do francuskich terytoriów zamorskich.

Jako "niedopuszczalny" określiła strajk Krajowa Federacja Stowarzyszeń Użytkowników Transportu (FNAUT), przede wszystkim dlatego, że powodem protestu jest porozumienie, które już zostało podpisane. Wezwanie do strajku skrytykował również minister transportu Patrice Vergriete. 

Strajk na lotnisku w Paryżu. Minister transportu reaguje

Do protestu wezwał związek zawodowy Unsa-Icna, jedna z trzech organizacji reprezentujących kontrolerów lotów we Francji. Unsa-Icna uważa, że porozumienie podpisane pod koniec kwietnia przez największą centralę związkową SNCTA nie rozwiązało problemu niedostatecznej liczby personelu. Również trzecia organizacja związkowa Usac-CGT odrzuciła podpisane ustalenia. 

Te samoloty produkowano w Lublinie. Teraz można je zobaczyć z bliska [GALERIA]

Lotnisko w Modlinie zagrożone! Brakuje pieniędzy na remont, przewoźnik wycofuje loty