Drukowane steki i owady! Sprawdź, jak wygląda menu NASA dla misji na Marsa

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Drukowane steki i owady! Sprawdź, jak wygląda menu NASA dla misji na Marsa

Drukowane steki i owady! Sprawdź, jak wygląda menu NASA dla misji na Marsa

2021-10-22 20:41

Będą steki i owady - z drukarki 3D. NASA wybrała już menu dla misji na Marsa! Firmy przedstawiły rozwiązania, które mają pomóc astronautom. Co jeszcze znajdzie się w kosmicznej karcie dań? Znane są pierwsze szczegóły!

NASA wybrała 18 spośród ponad 100 firm, które dostarczą żywność dla uczestników misji Deep Space na Marsa. W menu znajdą się m.in. steki drukowane w 3D i owady - poinformowała w piątek agencja UPI.

Amerykańska agencja kosmiczna przeznacza 500 tys. dolarów na „dobre pomysły żywieniowe realizowane w kosmosie”. Zgłaszane do konkursu koncepcje nie musiały być w pełni rozwinięte. Mimo sceptycyzmu niektórych oceniających zdecydowano „promować kosmiczne innowacje” – wyjaśnił kierownik projektu NASA ds. hodowli roślin używanych w kosmosie, Ralph Fritsche.

Czytaj także: Łazik wylądował na Marsie. Zobacz pierwsze zdjęcie i wideo! Tak cieszyła się ekipa NASA!

Co jedzą astronauci?

Jak dotąd NASA uprawiała w kosmosie rośliny liściaste, rzodkiewki i paprykę – przypomniał Fritsche. Teraz czas serwować astronautom algi, glony, grzyby, białko owadów i steki wydrukowane w 3D, oferowane przez Mission: Space Food.

 W konkursie nagrodzono firmę Astro Gastronomy z San Francisco, która będzie odwadniać szybko rosnące algi, tworząc „chrupiące przekąski zmieszane z orzechami (…)". Odessanie wody i późniejsze nawodnienie odbywa się bez utraty składników odżywczych i pozwala zachować walory smakowe produktu nawet przez pięć lat.

Czytaj także: Łazik wylądował na Marsie! To historyczny moment! [TRANSMISJA, GODZINA]

Uznanie jury zdobyła też Deep Space Entomoculture z Somerville w Massachusetts planująca wykorzystać do pozyskiwania większych ilości mięsa z komórki owadów, które łatwiej przystosowują się do wzrostu w kosmosie.

Ponadto dostrzeżono produkt Space Bread z Hawthorne na Florydzie, czyli torbę umożliwiającą astronautom przechowywanie i pieczenie wszystkich składników chleba w celu uzyskania „gotowej do spożycia bułki drożdżowej”.

„Różnorodność jest bardzo ważna podczas długiej podróży kosmicznej, więc wszystko, co dodaje posiłkowi różnorodności, jest dużym plusem” – skomentował rozstrzygnięcie konkursu Ralph Fritsche.

QUIZ: Zgadnij, jaką gwiazdą jestem

Pytanie 1 z 6
Jestem w szpitalu i sytuacja jest poważna. Nie powstrzyma mnie to jednak przed złożeniem pozwu o rozwód! Faktycznie, dokumenty składamy już 3 raz. Ale tym razem więcej szans nie będzie! Kim jestem?
Łazik Perseverance wylądował na Marsie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE