Policja przestrzega przed fake newsami i wiadomościami SMS

i

Autor: pexels.com - zdjęcie ilustracyjne Policja przestrzega przed fake newsami i wiadomościami SMS

Dostałeś takiego SMS-a? Lepiej od razu dzwoń na policję!

2021-05-27 15:22

Niestety pomimo licznych apeli policji i służb odpowiedzialnych za zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa poza domem, ale też w sieci, kolejne osoby nabierają się na bezprecedensowy atak oszustów. Ci tym razem postanowili wykorzystać tradycyjny kanał komunikacji jakim jest wiadomość sms. Od ponad 5 miesięcy przestępcy zasypują telefony Polaków fałszywymi wiadomościami i wyłudzają w ten sposób pieniądze.

Codziennie ofirą tego oszustwa padają setki Polek i Polaków. Dzięki działaniom policji udało się na chwilę powstrzymać oszustów, ci jednak wymyślili kolejny sposób na to by wyciągać pieniądze z naszych portfeli.

Oszuści w natarciu - kradną pieniądze Polaków

Patrząc na nagły przyrost liczby ofiar manipulacji, można śmiało stwierdzić, że oszuści znów są w natarciu. Przestępcy kradną pieniądze Polaków w prostu sposób - wysyłają zwykłego sms-a. Złodzieje podszywają się pod spółkę PGE i w wysłanej wiadomości informują o odłączeniu energii elektrycznej. SMS zawiera link do płatności, który przekierowuje na fałszywą stronę, która do złudzenia przypomina tę autentyczną. Oczywiście operator PGE dokłada wszelkich starań by blokować podejrzane witryny, ale pomimo takich działań oszuści nadal tworzą kolejne.

Olejnik ma dość! Postanowiła stanowczo odpowiedzieć: "Jest to OSZUSTWO"

Policja wraz z PGE apelują do wszystkich osób, które korzystają z usług operatora o rozwagę i każdorazowe zgłaszanie organom ścigania takich prób dokonania oszustwa.

PGE: Na dzień 27.05 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej - to oszustwo!

Komunikat o treści PGE: Na dzień 27.05 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej - to oszustwo! Przed zawierzeniem takiej informacji zawartej w sms-ie przestrzegają mundurowi oraz sam operator, którego wizerunek systematycznie wykorzystują internetowi przestępcy. Złodzieje kradną nie tylko pieniądze, ponieważ jak wynika z oficjalnych doniesień, ich celem kilkukrotnie było wyłudzenie danych osobowych takich jak numer PESEL, imię i nazwisko oraz seria i numer dowodu osobistego. Informacje te były później wykorzystywane do wyłudzenia pożyczek i kredytów bankowych. Poniżej możecie zobaczyć przykłady wiadomości kolportowanych przez oszustów. Przypomnijmy, że takie działania zgodnie z Kodeksem Karnym są ścigane z urzędu, a za popełnienie wyżej opisanego przestępstwa, winnym grozi do 8 lat więzienia.

Sonda
Byłeś kiedyś ofiarą internetowego oszustwa?